Genel 26 OCAK 2016 / 15:47

Facebook ‘Arkadaşımı Bul’ özelliği yasadışı ilan edildi

Facebook’ta yer alan ‘Arkadaşlarımı Bul’ özelliği, Almanya Federal Adalet Mahkemesi tarafından yasadışı ilan edildi.

2010 yılında Alman Tüketici Haklarını Koruma Federasyonu tarafından Facebook'a açtığı davanın sonuçları belli oldu. Almanya Federal Adalet Mahkemesi (BGH), Facebook’un arkadaş bulma özelliğinin taciz eden bir reklama dönüştüğünü hükmetti.  Ayrıca mahkeme Facebook’un kişisel verilerini nasıl kullanacağını konusunda, yeterli bir şekilde bilgilendirmediğini sonucuna vardı.

Dünya çapında 2006 yılında kullanılmaya başlayan Facebook, her yıl kendine yeni özellikler ekleyerek, 1,5 milyarlık kullanıcı sayısıyla en çok kullanılan sosyal ağ platformu unvanına sahip. Söz konusu “Arkadaşını Bul” uygulaması ile Facebook kullanıcıları e-mail adreslerini bu sosyal paylaşım sitesine sunuyor ve Facebook bu verileri kullanarak siteye üye olmayan kişilerle de temas kuruyor. Almanya Federal Adalet Mahkemesi’ne göre, kendileri ile temasa geçilmek istenen kişiler önceden buna kendi rızalarını göstermedikleri için bu durum Facebook için izinsiz reklam anlamına geliyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun