Genel 04 AĞUSTOS 2008 / 10:45

Facebook’ta Truva atı tehdidi!

Antivirüs ve güvenlik yazılımı şirketi Kaspersky, Facebook ve Myspace kullanıcılarına iki yeni solucan uyarısında bulundu.

Antivirüs ve güvenlik yazılımı şirketi Kaspersky, Facebook ve Myspace kullanıcılarına iki yeni solucan uyarısında bulundu.


Networm.Win32.Koobface.a Truva atı Myspace, Networm.Win32.Koobface.b adlı Truva atı ise Facebook hesaplarını ele geçirmek için yazılmışlar. Networm.Win32.Koobface.b, bir kez girdiği bilgisayardaki Facebook kullanıcılarının arkadaş listelerine yorumlar ve mesajlar gönderiyor. Kaspersky uzmanları sloucanların sadece bağlantı yayma değil, farklı amaçlar için de kullanılabileceklerine dikkat çekiyorlar. Bu mesajlar “Paris Hilton Tosses Dwarf On The Street; Examiners Caught Downloading Grades From The Internet; Hello; You must see it!!! LOL. My friend catched you on hidden cam; Is it really celebrity? Funny Moments” gibi başlıklar içeriyorlar.  Mesajda YouTube’a bağlantı veren bir adres gözüküyor. Bu bağlantıya tıkladığınızda ise YouTube yerine benzer tasarıma sahip bir Rus web sitesine  yönlendiriyorsunuz. Bu siteye girdiğinizde de, videoyu izlemek için bilgisayarınızdaki Flash Player yazılımını güncellemeniz gerektiği söyleniyor. Güncelle komutu verdiğinizde içinde Truva atı bulunan .exe dosyası bilgisayarınıza indiriliyor. Dosya kendi kendine kurulumunu tamamladıktan sonra Facebook hesabınıza sızıyor ve kendine yeni kurbanlar aramaya başlıyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun