Genel 12 EKİM 2010 / 08:17

Evlerin yüzde 62’sinde bilgisayar var

Çocuklar günde ortalama 2 – 3 saatlerini bilgisayar, 2 saatlerini de televizyon başında geçiriyor.

Çocuklar günde ortalama 2 – 3 saatlerini bilgisayar, 2 saatlerini de televizyon başında geçiriyor.


MasterCard tarafından Eylül ayında Yöntem Araştırma Danışmanlık’a, Türkiye’nin kentsel nüfusunu temsil eden 11 il merkezinde yaptırılan “MasterIndex Okul Dönemi” araştırması, okula hazırlık dönemi harcama eğilimleri ile öğrenci ve velilerin davranışları konusunda bilgi verdi. Araştırma aynı zamanda çocukların bilgisayar ve televizyonla ilişkilerini de irdeledi.

asterIndex araştırması sonuçlarına göre, araştırmaya katılanların yüzde 62’sinin evinde bilgisayar bulunuyor. İlköğretim çağındaki çocuklar, günde 1.9 saatlerini bilgisayar başında geçiriyor. Bu süre orta gelir grubunda 2.5 saate kadar çıkıyor. Sonuçlar incelendiğinde Doğu Anadolu Bölgesi ve Ege Bölgesi’nde yaşayan ilkokul çağındaki çocukların bilgisayar başında zaman geçirme oranlarının diğer bölgedekilere göre daha fazla olduğu görülüyor. Lise çağındaki çocuklarda ise bilgisayar başında geçirilen zaman 2.7 saate çıkıyor. Akdeniz Bölgesi’nde yaşayan liselilerin bilgisayar başında geçirdikleri zaman ise 4 saati buluyor. Çocuklarının bilgisayar başında geçirdiği zaman hakkında fikirleri alınan velilerin yüzde 56’sı bu vakti tam gerektiği kadar bulurken, yüzde 40’ı gereğinden fazla, yüzde 4’ü ise gereğinden az buluyor.

Çocukların televizyon izleyerek geçirdikleri zamana bakıldığında ilkokul dönemindeki çocukların günde 2.1 saatlerini, lise dönemindeki çocukların ise günde 2.4 saatlerini TV başında geçirdikleri ortaya çıkıyor. Araştırmaya göre ilkokul çağındaki çocukların yüzde 72’si, lise çağındaki çocukların ise yüzde 81’i okul dışı aktivitelere katılmıyor. Katılan azınlık ise genellikle spor, sanat / müzik kurslarına gidiyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun