Genel 18 ARALIK 2009 / 11:09

Ev ağında standartlaşma: HDBaseT Birliği

HDBaseT Birliği'ni LG, Samsung, Sony ve Valens Semiconductor oluşturuyor.

HDBaseT Birliği'ni LG, Samsung, Sony ve Valens Semiconductor oluşturuyor.


LG, Samsung, Sony ve Valens Semiconductor, sıkıştırılmamış HD çokluortamın tüm eve dağılımı için Valens'in HDBaseT teknolojisini yükseltmek için birleşiyor.

HDBaseT Birliği'ni oluşturan bu dört şirket, tüm ev ağı için standart bir geliştirme üzerine çalışıyor ve beraber oldukları sürece yeni üyeler çekmeyi umuyor.

Ethernet tabanlı HDBaseT, WHDI ve WiGig gibi standartlara katılacak. Bu gelecek nesil ev ağı teknolojilerinin her biri, tüketici elektroniği, bilgisayar, yarıiletkenlerin çeşitli karışımı ve servis sağlayıcı şirketlerini içeren kendi destekleyici gruplarına sahipler.

HDBaseT Birliği, üyelerinin kapsamlı ürün portföyüne güveniyor ve Birlik bu konuda standartlaştırma aktivitelerinin, televizyon setleri, projektörler, profesyonel ses/video cihazları, içerik sağlayıcıları, BT şirketleri ve daha fazlasını içeren çeşitli piyasaya bölümleri ve dijital medya ekosisteminin tüm zincirini kapsayacağını söylüyor.

LG Electronics'ten araştırma görevlisi ByungJin Kim, "Evde yüksek kalite HD içeriği dağılımı için talep zaten çok fazla, HDBaseT'nin bu pazarı geliştirmede önemli bir rol oynamasını umuyoruz çünkü HDBaseT, tek bir CAT5e kablosu üzerinden güç, kontrol, verinin yanında sıkıştırılmamış HD çoklu ortamın eş zamanlı çoklu oda dağılımını sağlıyor" açıklamasında bulundu.