Genel 29 AĞUSTOS 2013 / 09:33

Ethernet ağı elektrik hattı olarak kullanılıyor

PoE teknolojisini tekrar gündeme geldi. TP-LINK elektrik hattı üzerinden internet taşımayı sağlayan powerline adaptörler konusunda tüketicileri bilgilendirdi. Ethernet üzerinden elektrik iletmeyi sağlayan power over ethernet teknolojisi, özellikle kablosuz ağ ürünlerinin kullanımının artması ile daha da önemli hale geliyor.

TP-LINK Ülke Müdür Yardımcısı Ali Dinçer, gerek evlerde gerek kurumlarda her noktada bir kablosuz ağ ürünü kullanılabildiğini söyleyerek, “Elektrik prizi olmayan noktalara bir ürün kurulması gerektiğinde, o noktaya elektrik hattı çekilmesi şart değil. PoE çözümleri ile Ethernet ağını aynı zamanda elektrik hattı olarak da kullanmak mümkün” diyor.


Nasıl çalışıyor

Daha önceleri de var olan ancak fazla bilinmeyen teknolojinin çalışma prensibi çok basit. Pek çok yerde kullanılan IP kameralar üzerinden örneklendirirsek, iç ve dış mekanlarda kameralar çeşitli yerlerde konumlandırılabiliyor. Dolayısıyla kameraların kurulduğu yerlerde her zaman her elektrik prizi bulunmayabiliyor. İşte bu durumda, bu durumlarda ağda PoE destekli bir switch (anahtar) ürünü kullanıldığında, elektrik, var olan ethernet hattından kameraya iletilebiliyor
ETİKETLER : poe splitter TP-LINK