Genel 26 AĞUSTOS 2008 / 08:48

Eski telefonunuzu atmayın, değerlendirin

Nokia, çevre sorumluluğu çerçevesinde kullanılmayan Nokia cep telefonları, şarj cihazları ve pilleri topluyor. Kullanılmayan bu ürünlerin Geridönüşüm kutularında toplanarak yeniden kazandırılması hedefleniyor.

Nokia, çevre sorumluluğu çerçevesinde kullanılmayan Nokia cep telefonları, şarj cihazları ve pilleri topluyor. Kullanılmayan bu ürünlerin Geridönüşüm kutularında toplanarak yeniden kazandırılması hedefleniyor.


Halen 46 şehirde ve 156 noktada mevcut olan Nokia Care servisleri üzerinden gerçekleştirilecek proje aşamaları şöyle özetleniyor: • Kullanıcılar eski Nokia cep telefonlarını, pillerini ve şarj aletlerini Nokia Care servis noktalarına geri getirecek;• Nokia Care servis noktaları eski telefonlarda yer alan bilgilerin silinmesi ve nasıl yedeklenebileceği konusunda yardımcı olacak, alternatif olarak da müşterilere bu bilgilere çevrimiçi olarak nereden erişilebileceğini bildirecek;• Eski ürünler Nokia Care servis noktalarında yer alan Geri Dönüşüm Kutularına atılacak;• Geri dönüştürülmek üzere Geri Dönüşüm Kutularında toplanan bu eski telefonlar, Nokia'nın onayladığı geri dönüşüm şirketi tarafından geri dönüşüme tabi tutulacak.


Nokia’dan verilen bilgiye göre Nokia cep telefonları yüzde 65 - 80 oranında geri dönüştürülebilir malzemeden üretiliyorlar. Nokia ürünleri  genel olarak plastik malzemeler, metal malzemeler ve seramik malzemelerden oluşuyor. Bir Nokia cep telefonundaki ham maddelerin büyük bir kısmı yeniden kullanılabiliyor ya da yakılmak suretiyle enerjiye dönüştürülebiliyor. Örneğin, bir cep telefonunda kullanılan plastik malzeme ve kapaklar geri dönüştürülebiliyor. Elektronik aksam ve parçalar içerisinde bulunan altın, paladyum, bakır gibi metaller yeniden kullanılabiliyor. Pillerin geri dönüşümünden elde edilen birçok metal yeniden değerlendirebiliyor. Paketleme amaçlı kullanılan her türlü kağıt, karton ve plastik malzeme de yerel olarak geri dönüşüme müsaitler. Bilgi için: www.nokia.com.tr

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun