Genel 09 EYLÜL 2009 / 06:17

Eski metinlerde arama yapmak

İsrail'deki araştırmacılar okunamayan eski metinleri çözebilen bir bilgisayar programı geliştirdiler ve bu tarihsel belgeleri aramak için bir arama motoru başlatılabilir.

İsrail'deki araştırmacılar okunamayan eski metinleri çözebilen bir bilgisayar programı geliştirdiler ve bu tarihsel belgeleri aramak için bir arama motoru başlatılabilir.


Program, emniyet ajanslarının kullandığı parmak izi tanımlaması ve karşılaştırması yapan bir tür tanıma algoritması kullanıyor. Bu durumda program harfleri, kelimeleri ve hatta elyazısı stillerini tespit ederken, tarihçileri ve dilbilimcileri saatler boyunca el yazması eserin başında oturmaktan kurtarıyor.

Negev'deki Ben-Gurion Üniversitesi'ndeki araştırmacılardan biri, bilgisayarın bu tür örnekleri tespit ederken zamanla solmuş hatta sonraki kâtipler tarafından üstüne yazılmış metinleri yeniden titizlikle oluşturduğunu söylüyor ve ekliyor ‘Program ne kadar çok metin analiz ederse, o kadar akıllıca ve titizlikle yapıyor işini.'

Metnin dijital kopyalarıyla uğraşan bilgisayar, her piksele ne kadar karanlık olduğuna bağlı olarak numara değeri veriyor. Yazıyı zeminden ayırırken, kişisel satırları, harfleri ve kelimeleri tespit ediyor.

Araştırma ekibi eski İbranice metinlere odaklanmış olsa da, program diğer diller içinde kullanılabiliyor.

Dünyadaki kütüphaneler koleksiyonlarını sayısallaştırırken, program el yazımı belgelerin dijital veritabanlarını hemen aramak için bir arama motoru da geliştirebilmeye müsait.

Böylece yeteri kadar metin sayısallaştırılırsa, program tüm dünyaya dağılmış eski kitapların/yazıtların parçalarını birleştirmeye de yarayacak.

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun