Genel 24 ARALIK 2010 / 15:15

Eski Internet Explorer ve tarayıcılar alarm veriyor

IE9 malware saldırılarını engelliyor ancak eski sürümler bilgisayarı haklayıcıya teslim ediyor.

IE9 malware saldırılarını engelliyor ancak eski sürümler bilgisayarı haklayıcıya teslim ediyor.


NSS labs'in yayınladığı son rapora göre, Internet Explorer 9 beta malware'lara karşı diğer tarayıcılara göre daha iyi koruma sağlarken eski sürümler IE 6, 7 ve 8 bilgisayarın kontrolünü birine verebilecek kadar korumuyor.

Saldırı bir web sayfasında molicious kod olarak gizlenebiliyor ve tarayıcı Cascading Style Sheets (Stil Şablonları - CSS) çalıştırdığı sırada bilgisayar belleğini yönetebiliyor.

Microsoft bellek yönetim problemi için güncelleme yayınmıştı ancak görünen o ki güncellemeler etkili olmamış. IE Protected Mode (Korumalı Mod) kullanılırsa Windows Vista ve Windows 7 kullanıcılarının "saldırıların etkisini azaltabileceği" bildirildi.

Opera 10 hiçbir tehlikeyi yakalayamıyor

Yapılan testlerde Internet Explorer 9, malware tehditlerini yüzde 99 oranında yakalayabiliyor. IE9'un sahip olduğu SmartScreen URL filtreleme ve yeni SmartScreen Application Regulation (Uygulama Düzenleme) servisinin başarılı olduğu yine yapılan testlerde ortaya çıktı.

Testlerde en çok koruma sağlayan ikinci tarayıcı tehditlerin yüzde 19'unu yakalama oranıyla Mozilla Firefox 3.6 oldu. Safari 5 yüzde 11, Chrome 6 sadece yüzde 3 ve Opera 10 hiçbir tehlikeyi yakalayamayarak oldukça "güvenilmez" çıktı.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun