Genel 03 OCAK 2011 / 10:01

ESET'e göre bizi yine tehditlerle dolu bir yıl bekliyor

Verilere göre özellikle tehditler bu yıl sosyal ağlar, arama motorları ve akıllı telefonlar çevresinde toplanacak.

Verilere göre özellikle tehditler bu yıl sosyal ağlar, arama motorları ve akıllı telefonlar çevresinde toplanacak.


2011 yılının bilgisayar güvenliği açısından neler getireceğini değerlendiren ESET, bu yılın muhtemel tehdit eğilimlerini açıkladı. Yapılan araştırmaların sonucunda ise zararlı yazılım sayısının yeni yılda 50 milyona çıkması ve en büyük saldırıların ise Facebook, Twitter gibi sosyal ağlara ve taşınabilir cihazlara yönelik olacağını öngörüldü.

ESET Sanal Tehdit Analiz Merkezi takımı Facebook ve Google kullanıcılarının halihazırda karşılaştıkları sosyal mühendislik saldırılarının artacağı ve hatta LinkedIn, Orkut ve Twitter gibi diğer sosyal ağ sitelerinin ve Bing, Yahoo gibi arama motorlarının da bu saldırılara maruz kalacağını düşünüyor.

Ortaya çıkan bir diğer önemli sonuca göre bu yıl taşınabilir cihazlar ya da akıllı telefonlar daha fazla hedef alınarak çeşitli tehlikelere maruz kalabilir. Ayrıca bu yıl 50 milyonu geçmesi beklenen zararlı yazılımların akıllı telefonlar da dahil birden çok platformu etkilemesi öngörülüyor.

ESET verilerine göre botnetler bu yılda büyümeye devam edecek. 2010 yılı boyunca Twitter aracılığı ile kontrol edilmiş olan botnetlerin önümüzdeki yıl içerisinde diğer kanalları kullanarak da kontrol edilebilmesi bekleniyor. Buna ek olarak botnetleri tespit ederek kapatma çalışmalarındaki başarı da giderek artabilir.

İndeks zehirlemesi olarak da adlandırılan ve “BlackHat SEO” yani “Kara Şapkalı Arama Motoru Optimizasyonu” olarak nitelendirilen arama sonuçlarının manipüle edilmesi de bu yıl içinde yükselen bir tehdit olarak tanımlanıyor. Özellikle sosyal medya kullanımının bu alanda kötü sonuçlara sebep olacağı belirtiliyor.

Bu yıl da sosyal mühendislik en büyük sorunlardan biri olmaya devam edecek. Birçok zararlı yazılım e-posta, bulaşıcı URL, forumlar, haber grupları gibi bilindik yollardan saldırmaya devam edecek.

Buna ek olarak ESET araştırmaları, İran ve ABD’deki elektrik santrallerini hedef alan SCADA⁶ türü endüstriyel veri hırsızlığına yönelik truva atları ile daha çok karşılaşabileceğimizi vurguluyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun