Genel 09 ARALIK 2010 / 12:07

Eşcinseller de çocuk sahibi olabilir

Bilim insanları iki erkek fareden biri dişi biri erkek olmak üzere 2 yavru yaratmayı başardı.

Bilim insanları iki erkek fareden biri dişi biri erkek olmak üzere 2 yavru yaratmayı başardı.


ABD’nin Teksas eyaletinde bulunan M.D. Anderson Cancer Center’da tıp dünyasında çığır açacak yeni bir gelişme yaşandı. Dr. Richard R. Berhringer’ın başında olduğu ekip, kök hücre teknolojisi kullanarak iki erkek fareden biri dişi biri erkek olmak üzere iki yavru yaratmayı başardı.

Elde edilen bu sonuç akıllara ilk olarak bu yöntemin nesli tükenen memeli türlerde ve çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerde uygulanabileceğini getirdi. Hatta bu çalışmayla eşcinsel çiftlerin de kendi genlerini taşıyan çocuklara sahip olma olasılığı gündeme geldi.

Daha ileri giden bilim insanları çalışmada kullanılan teknik sayesinde nesli tükenen türlerde dişi kalmaması halinde yalnızca bir erkeğin kendi kendini dölleyerek üreyebileceğinin altını çiziyor.

Araştırmacılar bu çalışmanın insan üreme tekniklerinin iyileştirilmesi ve geliştirilmesinde yeni bir sayfa açacağı görüşünde.

Biology of Reproduction sitesinde yayınlanan çalışmayla ilgili detaylı bilgiyi bu adresten bulabilirsiniz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun