Genel 04 ARALIK 2009 / 13:44

Ericsson'un Kuzey Amerika atağı

Ericsson, Nortel'in Kuzey Amerika’daki GSM faaliyetlerini satın alıyor.

Ericsson, Nortel'in Kuzey Amerika’daki GSM faaliyetlerini satın alıyor.


Ericsson, Nortel’in ABD ve Kanada’daki GSM faaliyetlerine ilişkin telekom taşıyıcı ağları (Carrier Networks) için açılan ihaleyi kazandı. yapılan açıklamaya göre 70 milyon doları nakit ve borç devriyle gerçekleşecek bir varlık satışı şeklinde planlanan satın almada yeni bir düzenleme de söz konusu olabilir. Nortel’in başlattığı ihale sürecinin akabinde yayınlana duyuru sonrası süreç, satın almanın ABD ve Kanada’daki mahkemeler tarafından onaylanması, hukuk otoritelerinden onay alınması ve diğer şartların gerçekleştirilmesiyle tamamlanacak.

Ericsson, Nortel’in GSM mal varlıkları için Kapsch CarrierCom AG of Austria ile birlikte teklif verdi. Anlaşmaya göre Ericsson, Nortel’in Kuzey Amerika’daki GSM faaliyetlerine ait belirli mal varlıklarını satın alırken, Kapsch de Kuzey Amerika dışında geri kalan mal varlıklarının çoğunu satın almak için 33 milyon dolar ödeyecek. Anlaşmaya göre Ericsson; AT&T ve T-Mobile gibi Kuzey Amerika operatörleriyle olan GSM faaliyetlerini de devralacak. Bu paralelde yaklaşık 350 Nortel çalışanı şirketin bünyesine katılacak. Nortel’in Kuzey Amerika bölgesinde yürüttüğü GSM operasyonları, 2008’de yaklaşık 400 milyon ABD Doları gelir sağlamıştı.

Ericsson'un Kuzey Amerika faaliyetleriyle 2008 yılında 2,7 milyar ABD Doları (17,9 milyar SEK) değerinde satış gerçekleştirildi. Bu gelirlerin büyük bir kısmı GSM ve WCDMA donanımlarıyla bunlara ilişkin sunulan hizmetlerden elde edilmişti. Ericsson'un daha önce attığı adımlarla birlikte Nortel satın alması, Kuzey Amerika’yı şirketin faaliyet gösterdiği en büyük coğrafi bölge haline getirdi. Bölge 2009 başında 5 bin çalışana sahipken, şimdi bu sayı 14 bin 500’e çıkmış oluyor. İşlemin tamamlanması, ABD ve Kanada’daki İflas Mahkemeleri’nin onayı, düzenleyici otoritelerin kabulu ve diğer şartların yerine getirilmesi ile gerçekleşecek.

Ericsson’un yıl başında görevi devralacak Başkanı ve CEO’su Hans Vestberg konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: "Nortel’in CDMA ve LTE mal varlıklarını yakın zamanda satın almamızla birlikte bu işlem, Ericsson’un Kuzey Amerika pazarına verdiği önemi gösterirken, ABD ve Kanada’da lider telekom teknoloji ve servisleri sağlayıcısı olarak da konumumuzu güçlendiriyor. Ericsson ailesi, değerli Nortel çalışanlarının da katılımı ile daha da zenginleşmiş olacak."

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun