Genel 22 EKİM 2008 / 13:51

Ericsson, Intel’e HSPA çözümü sağlayacak

Ericsson, mobil internet cihazlarına (MID) HSPA mobil veri çözümleri getirmek üzere, Intel ile iş ortaklığına gidiyor.

Ericsson, mobil internet cihazlarına (MID) HSPA mobil veri çözümleri getirmek üzere, Intel ile iş ortaklığına gidiyor.


Ericsson bu adımla, 3G mobil genişbant teknolojisini, dizüstü bilgisayarlardan çok amaçlı cep cihazlarına doğru genişletiyor. Ericsson’un HSPA veri çözümü, Intel’in kablosuz teknolojilerinden biri olarak HSPA teknolojisini de kapsayacağı yeni nesil MID platformu Moorestown’da konumlanacak. Çözümün duyurusu için 2009’un Ekim ayı hedefleniyor. 3G teknolojisi Ericsson’un MID üreticilerine ilgi çekici son kullanıcı cihazları sunmasına imkân veren, ince ve küçük boyutlu son nesil HSPA çipsetleri üzerine kuruluyor. Ericsson modülünü, Intel’in yeni nesil Moorestown Platform ve Moblin tabanlı Linux işletim sistemi için en uygun hale getiriyor. Modül, dünya çapında hem WCDMA/HSPA hem de GSM/EDGE şebekelerinde çalışacak.

HSPA (Yüksek Hızda Paket Erişimi) dünyanın en yaygın 3G mobil genişbant teknolojisi. Bugün 221 ticari şebeke üzerinden 60 milyondan fazla kullanıcıya HSPA hizmeti veriliyor ve kullanıcı sayısı her ay yaklaşık 4 milyon yükseliyor.Ericsson Networks Bölüm’ünden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Johan Wibergh; ““Ericsson, lokasyon ya da cihazdan, sabit veya kablosuzdan bağımsız olarak bir tek internet ve tek bir kullanıcı deneyimi yaratmaya devam ediyor. Mobil genişbantı MID’lere entegre etmenin endüstride yeni pazarlar yaratacağını öngörüyoruz. Telekom ve bilgisayar endüstrilerini biraraya getirerek mobil genişbant ekosistemini yaygınlaştırmak üzere Intel ile çalışmaktan mutluluk duyuyoruz.” şeklinde konuştu.Intel Ultra Mobility Group Genel Müdür Yardımcısı Anand Chandrasekher ise konu ile ilgili olarak “Tüm zenginliği, çok yönlülüğü ve kişiselleştirilebilirliği ile internet, mobil teknolojiye bakışımızı tamamen değiştirecek” dedi ve ekledi “Yüksek performans, düşük güç tüketimi ve Intel mimarisinin uyumluluğu, Ericsson’un 3G mobil teknolojileri ile birleşiyor. İnsanlara daha güçlü, her an bağlı internet tabanlı deneyimler sağlayan yeni mobil internet cihazlarının üretilmesini destekleyen bu birleşme, bu yöndeki global adaptasyonunu yükseltecek bir yolu temsil ediyor.”
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun