Genel 26 MART 2010 / 12:08

Ericsson'dan iş dünyasına tavsiyeler

Ericsson CEO'su Hans Vestberg bilgi ve iletişim teknolojileri sektörünün ekonomik canlanma kadar yoksullukla mücadele ve iklim değişikliklerinde de anahtar bir rol üstleneceğini söylüyor.

Ericsson CEO'su Hans Vestberg bilgi ve iletişim teknolojileri sektörünün ekonomik canlanma kadar yoksullukla mücadele ve iklim değişikliklerinde de anahtar bir rol üstleneceğini söylüyor.


Genişbant teknolojileri, yoksulluk, iklim değişimi ve ekonomik kriz gibi günümüzde ön plana çıkan küresel çaptaki sorunları çözmede anahtar bir rol üstleniyor. Ericsson CEO'su Hans Vestberg, State of the Planet konferansında, önünde beş yıllık bir süre bulunan bilgi ve iletişim teknolojileri sektörünün, bu süre zarfında ekonomik canlanma kadar, yoksullukla mücadele ve iklim değişikliklerinde de anahtar bir rol üstleneceğini belirtti.

Earth Institute ve Ericsson'un birlikte New York'ta düzenlediği Gezegenin Durumu Konferansı'nda bir konuşma yapan Vestberg, telekom sektörünün bütün Milenyum Gelişim Hedefleri (MGH) üzerinde etkisi olması nedeniyle benzersiz olduğunun altını çizdi ve şunları söyledi: "Mobil iletişim erişimi, gelişmekte olan ülkelerdeki yoksulluk döngüsünün kırılmasında çok büyük önem taşıyor. Doğru araçlar insanların yoksulluktan kurtarılmasında ve MGH'nin gerçekleştirmesinde yardımcı olarak, insan hayatında anlamlı bir fark yaratılmasını sağlıyor. Bugün 4,6 milyar olan cep telefonu abone rakamını beş yıl içinde yedi milyara çıkarmak üzere yola koyulmuş bulunuyoruz."

Vestberg, bu potansiyeli yakalayabilmek için "yükseltmek gerektiğini" belirterek, bunun için farklı sektörlerin ve uluslararası kurumların sorumluluk almaları gerektiğini sözlerine ekledi. Telekomünikasyonun ekonomik canlanma üzerindeki rolü üzerinde duran Vestberg, dünya çapında hükümetlerin mevcut finansal kriz ortamından çıkmak için altyapı harcamalarının öneminin giderek daha çok farkında olduğunu vurguladı. Vestberg, hükümetlerin, bu çabalarının gerçekleşmesinde geniş altyapı yatırımcıları olan mobil operatörlerin oynadığı önemli rolün bilincinde olduklarını da ifade etti.

Vestberg konuşmasına şöyle devam etti: "Ekonomik büyüme ve çevrenin korunması konuları fikir ayrılığının olmaması gereken noktalar. Genişbanta yapılan yatırımlar her iki konuda da canlanma sağlarken, yeşil ekonomide de yeni bir döneme girilmesine imkan veriyor. 21. yüzyılda düşük karbon ekonomisine ulaşmak için ilk şart olan genişbant teknolojileri, akıllı kablo şebekeleri, akıllı taşımacılık, e-sağlık gibi hepsi karbon oranının düşmesine yardım eden hizmetlerin ortaya çıkmasını sağlıyor."

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun