Genel 17 ŞUBAT 2010 / 08:39

Ericsson'dan 4G'de rekor hız

Ericsson LTE/4G teknolojisi üzerinde saniyede 1 GB hıza ulaştı.

Ericsson LTE/4G teknolojisi üzerinde saniyede 1 GB hıza ulaştı.


Ericsson, Barselona'da düzenlenen Mobil Dünya Kongresi'nde, LTE/4G teknolojisi üzerinde saniyede 1 GB "downlink" hızına ulaşarak rekor kırdı.

Ericsson Üst Düzey Yöneticisi Johan Wibergh konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı: "2020'de 50 milyar cihaz mobil teknolojilerle bağlanacak. Örneğin hastalar uzaktan hastanelere bağlanabilecek, kırsal alanlardaki öğrenciler dünyanın herhangi bir yerindeki üniversitelere ulaşabilecek ve kurtarma görevlileri daha etkili bir yanıt alabilmek için bu bağlantı sayesinde hastalara ait canlı videolar gönderebilecekler."

Johan Wibergh sözlerini şöyle sürdürdü: "Mobil genişbant kullanımı, akıllı telefon ve internete bağlı dizüstü kullanıcıları sayesinde hızla artıyor. Kullanıcılara iyi bir deneyim sunacak ve artan kullanımı yönetecek şebekeler oluşturma konusunda da onlara gereken desteği vereceğiz."

Dünyadaki en hızlı LTE/4G demosu Ericsson'un ticari LTE donanımı üzerinde çalıştırıldı, Çoklu Taşıyıcı ve Çoklu-Giriş-Çoklu-Çıkış teknolojileri de kullanıldı. Bu teknolojilerin birlikte kullanımı sayesinde dünya rekoru olan saniyede 1 gigbit'lik LTE/4G hızına ulaşmak mümkün oluyor. Demoda her biri 20 MHz'den toplamda 80 MHz'lik 4 telekom taşıyıcısı ve 4x4 MIMO kullanıldı.

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun