Genel 01 MART 2011 / 01:45

Erdoğan: "Liderler kalıcı değildir"

Hannover Kongre Merkezi 28 Şubat'ta Türk-Alman ekonomi buluşmasına ev sahipliği yaptı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı toplantı Cam Salon'da gerçekleştirildi. Fatih Sarı/Hannover

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan TD-IHK Başkanı Dr. Rainhardt Freiherr von Leoprechting, eski başbakanlardan Necmettin Erbakan için tüm Türk ulusuna baş sağlığı diledi. Ardından Türkiye'nin CeBIT fuarında partner ülke olarak seçilmesinin çok doğru bir karar olduğunun altını çizen Leoprechting, "Türkiye daha önce de ortak ülke olarak Alman fuarlarında yer aldı. Büyüyen ekonomisi, genç insan kaynağıyla Türkiye Almanya'nın en iyi dostlarından biridir. Tarihsel dostluğumuz, ekonomik işbirliğine dönmüştür. Bunun yanında Avrupa'da en çok Türk nüfusu Almanya'da yaşamaktadır" dedi."Türkiye Avrupa'nın en iyi üreticilerinden biri haline geldi"Ardından söz alan Alman-Türk Sanayi Odası Başkanı Franz Koller, Türk ekonomisinin son yıllarda çok hızlı bir gelişme gösterdiğini kaydetti. 80'li yıllarda Türkiye'nin gelişmekte olan bir ülke olduğunu belirten Koller, "Türkiye son yıllardaki gelişimiyle bazı alanlarla Avrupa'nın en iyi üreticilerinden biri haline geldi. Günümüzde Türkiye ev elektroniği ve beyaz eşya alanlarında en güçlü ülkelerden biridir" şeklinde konuştu.Mallara vize yok ama satıcısına varToplantıda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu da bir konuşma yaptı. Hisarcıklıoğlu, "50 yıl önce sıfır sermayeyle Almanya'ya gelen Türk işçilerin günümüzde çok başarılı girişimciler oldu. İki taraf artık birbirine çok yaklaştı. Mesut Özil'i tartışmak yerine ortak ticareti ön plana çıkarmalıyız. Gümrük Birliğiyle malların ticareti serbestken bu ürünleri satacak kişilere vize uygulanmasını anlamak imkansız. Öncelikle bu sorunu aşmalıyız" dedi.Konuşmacılar arasında yer alan Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, nüfus olarak Avrupa'nın en büyük iki ülkesi olan Türkiye ve Almanya'nın birlikteliğini çok önemli olarak niteledi. Konuşmasını sürdüren Ergün, "AB üyesi birçok ülkede yaşanan krizler Türkiye'de yaşanmamış, aksine ülkemiz büyümeyi sürdürmüştür" dedi.CeBIT, işçilerin 50. yıl kutlaması gibi olacakSon sözü alan Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, öncelikle Almanya'da olmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Eski başbakanlardan Necmettin Erbakan'ın cenaze töreni nedeniyle Türkiye'ye beklenenden erken döneceğini kaydeden Erdoğan, CeBIT'in işçilerin 50. yılını kutlama gibi geçeceğini ifade etti. Ülkeler ve liderlerin vizyoner olması gerektiğini her zaman savunduklarını dile getiren Erdoğan, "Liderler kalıcı değildir. Kalıcı olan halklar arasındaki dayanışma ve bütünleşmedir" diye konuştu.Kuzey Afrika'daki halk hareketlerine karşı Avrupa'dan ses çıkmadığını dile getiren Erdoğan, "Liderlerin hataları yüzünden halklar cezalandırılamaz. Bize göre Tunus Tunusluların, Fas da Faslılarındır. O ülkelerin kaderini kendi halkı belirlemelidir. Kimse o ülkelerdeki petrol kuyularının hesabını yapamaz" dedi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun