Genel 13 TEMMUZ 2010 / 10:15

Enerji Savaşlarının yeni cephesi Çin

Enerji ihtiyacına göre ülkeler dünyada kendilerine düşen rolleri bulmaya çalışıyor.

Enerji ihtiyacına göre ülkeler dünyada kendilerine düşen rolleri bulmaya çalışıyor.


Dünyada kullanılan enerji kaynaklarının başında gelen fosil yakıtların önümüzdeki yüzyıla kadar bitmesi endişesi bir yana, yeni teknolojik gereçler için gereken madenlerin dünya üzerindeki dağılımı dünyanın düzeni için yeni ipuçları veriyor.

Anadolu ajansından gelen bilgiye göre, Avrupa Birliği ileri teknoloji için yaşamsal öneme sahip galyum, paladyum gibi nadir metallerin üretiminin belli ülkelerin kontrolünde bulunduğu ve zamanla tükeneceği endişesiyle çözüm yolları aradığını belirtti. Ayrıca Nasa'nın plütonyum ihtiyacı için Avrupa ve Amerika'nın görüşeceği de dış basında yer alıyor.

Sanayi ve bilimde gelişmiş ülkelerin mecbur olduğu kaynakların Çin'de olduğu biliniyor. Hibrid motor, LED ampul ve nanoteknolojide kullanılan nadir metal kaynağının yüzde 95'i, antimonun yüzde 87'si, tungtenin yüzde 84'ü Çin'de bulunuyor. Benzer metal kaynaklarında Rusya, Demokratik Kongo ve Brezilya Çin'i takip eden ülkeler olarak görülüyor.

Avrupa Komisyonu tarafından yayımlanan raporda, çok sayıda gelişen ekonominin, yenilenebilir enerjinin kullanımında hayati öneme sahip hammadde kaynaklarının tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu belirtildi. Raporda Avrupa Hükümetlerinin sanayi konusunda sıkıntı yaşamaması için izlemeleri gereken yol haritası belirtildi.

Ayrıca son yıllarda yapılan araştırmalarda dünyanın en büyük lityum rezervinin yıllardır savaşlarla mücadele eden Afganistan'da olduğunu gösteriyor.

Bu arada Nasa'nın da uzay araştırmalarında kullanmak için gereken plütonyumu nükleer enerji konusunda başarılı çalışmalar yürüten Avrupa'dan gereken hammaddenin temini için görüşmelere başladığı belirtiliyor.

Dünya'da ileri teknoloji ve bilimsel araştırmalar için artan enerji ihtiyacı farklı bir tablo ortaya çıkarıyor. Enerji ihtiyacına göre şekillenecek dünyada ülkeler kendilerine düşen rolleri bulmaya çalışıyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun