Genel 30 ARALIK 2008 / 10:58

Enerji dönüştürücü güneş gözlükleri

Bu gözlükler, güneş ışığını kullanılabilir enerjiye dönüştürüyor. Hiç bir güç yüklemesi gerektirmeksizin cihazlarınızı şarj edebiliyor.

Bu gözlükler, güneş ışığını kullanılabilir enerjiye dönüştürüyor. Hiç bir güç yüklemesi gerektirmeksizin cihazlarınızı şarj edebiliyor.


Koreli tasarımcılar Hyun-Joong Kim ve Kwang-Seok Jeong tarafından yaratılan 'Enerji Dönüştürücü Güneş Gözlüğü'nün (Self-Energy Converting Sunglasses) lenslerinde güneş hücreleri bulunuyor. Bu hücreler, enerji toplayarak cihazlarınıza güç sağlıyor. Gözlükler şu an konsept aşamasında. 


 


Tasarımcılar, nano-teknolojiyle birleştirilmiş ufak güneş transistörlerinden oluşan bir güneş hücresi boyası geliştirmiş. İşlevsel güneş panellerinin, bu nano-teknolojik icatlardan önce sunulması muhtemel. Transistörlerle bütünleşmiş bir tür cam zaten mevcut. Bunlara “akıllı cam” deniyor. Bu camlarda kullanılan teknoloji, bir düğmeyle camı istediğiniz forma sokmanızı sağlıyor. Teknolojideki gelişmeler sayesinde pencere camlarının aynı anda güneş paneli olduğu günleri yakın zamanda görmeyi bekliyoruz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun