Genel 25 KASIM 2010 / 08:53

Ender bulunan Apple bilgisayar 210 bin dolara satıldı

Bu aralar Apple'ın eskisi de yenisi de iyi para ediyor.

Bu aralar Apple'ın eskisi de yenisi de iyi para ediyor.


İngiltere'de gerçekleştirilen bir müzayedede, Steve Jobs ve Steve Wozniak'ın garajda üretip sattığı ilk Apple bilgisayarlardan olan Apple 1'in bir örneği 133 bin 250 sterline (yaklaşık 210 bin dolar) alıcı buldu. 1976'da üretimine başlanan ve 1977'de sonlandırılan Apple 1, o zamanların kişisel bilgisayarlarından farklı olarak kendin birleştir kendin yap kiti şeklinde değil, hazır bir anakart üzeride geliyordu. Bilgisayarın üzerine 8 KB bellek yer alıyor.

Yaklaşık 200 adet üretilen bilgisayarın müzayedede satılan örneğinin bir hayli temiz olduğu, orijinal paketlerinin iyi korunduğu, hatta Steve Jobs tarafından satın alan kişiye hitaben yazdığı imzalı bir mektubun da sistemin yanında yer aldığı söyleniyor. Sistemi satın alan kişi müzayedeye telefonla katılan Marco Boglion adlı koleksyon meraklısı bir İtalyan iş adamı.

Müzayedede bizzat yer alan Wozniak'ın, bir zamanlar garajda ürettikleri bir bilgisayarı 30 yıl sonra bir koleksiyon parçası olarak görmekten dolayı bir hayli duygulandığı söyleniyor.

Aynı müzayedede 2. Dünya Savaşı'nda Almanların kullandığı ünlü şifreleme makinesi Enigma'nın kodlarını çözen Alan Turing'in çalışmalarının yer aldığı orijinal dokümanlar 300 bin sterlin üzerinde fiyat veren olmadığı için alıcı bulamadı.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun