Genel 25 OCAK 2016 / 13:58

En yaşlı aktif torrent dosyasında ne var?

Torrent dünyasında tam 4419 gündür yaşamayı başaran dosya, şimdiye kadar bilinen en eski torrent dosyası olma ünvanını taşıyor.

Dosyaların tek sunucuda değil, birden fazla kişisel bilgisayarda saklanarak, parça parça çok sayıda bilgisayardan aynı anda çekilmesini sağlayan torrent ağı sisteminde kullanılmayan dosyalar zamanla silinerek tarihe karışırlar. Bu silinme süresi, dosyaların güncelliğini yitirmesine veya anlamsızlaşmasına bağlı. Zira ben bilgisayarımdan dosyayı silersem, internetteki diğer kullanıcılarla paylaşmamış olurum. Benim paylaşmamam, dosyayı arayan diğer kullanıcıların daha yavaş indirme yapabilmesine veya hiç yapamamasına sebep olur. Herkesin yavaş yavaş bilgisayarından bu dosyaları silmesiyle beraber torrentin içeriği yavaş yavaş kaybolur.

Torrent'in işleme mantığı bu şekildeyken dosyaların 5 - 6 seneden fazla kalmasını beklemek çok da mantıklı olmaz diye düşünüyorum. Fakat Matrix'in bir hayranı tarafından ASCII karakterlerle yeniden hazırlanmış hali, tam 4419 gün boyunca yaşayarak torrent dünyasının "kralı" olmayı başardı. 4 GB boyutundaki VOB (DVD) dosyası, 20 Aralık 2003'te torrent olarak dağıtılmaya başlanmış.

Bahsi geçen torrent, KickAssTorrents üzerinde 10 yıllık olarak görünüyor. Bu sayfadan bahsi geçen torrenti indiriebilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun