Genel 22 OCAK 2009 / 15:44

En etkin güneş hücresi

Fraunhofer Enstitüsü Güneş Enerjisi Sistemleri’nde çalışan Alman araştırmacılar yüzde 41.1 etki gösteren bir güneş hücresi üretti.

Fraunhofer Enstitüsü Güneş Enerjisi Sistemleri’nde çalışan Alman araştırmacılar yüzde 41.1 etki gösteren bir güneş hücresi üretti.


Yüzde 41.1 etkinlik oranı ile yeni yılda yeni bir güneş enerjisi rekoru kırıldı. ABD Milli Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı (US National Renewable Energy Laboratory) tarafından elde tutulan eski rekor 40.8 idi.Yeni hücrenin malzemeleri silikona oranla daha pahalı, ama bir o kadar da etkili. Bu da Fraunhofer’ı geleneksel tesisatlardan daha az malzeme ile çalışan konsantre güneş tesisatlarına güçlü bir aday yapıyor. Galyum indiyum fosfit gibi yarı iletken bileşenler, galyum indiyum arsenit ve germanyum hücresi içeren üç katmanlı yapıya 454 defa gün ışığı verildi.


 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun