Genel 26 AĞUSTOS 2010 / 07:11

En çevreci telefon Sony Ericsson seçildi

O2 tarafından hazırlanan listenin son sıralarında Palm ve LG yer alıyor.

O2 tarafından hazırlanan listenin son sıralarında Palm ve LG yer alıyor.


Britanya'nın ilk çevre dostu cep telefonu araştırması yapıldı. HTC, Palm, LG, Nokia, Sony Ericsson ve Samsung cep telefonları O2 tarafından çevre testine alındı.

Motorola ve Apple kendi ürünlerinin çevre dostu testine girmesine izin vermedi. Bu sebeple iki markanın ürettiği telefonların çevre için ne gibi sakıncaları bulunduğu bilinmiyor.

Listeye dönecek olursak, en kötülerden başlayarak haberin sonunda kendimizi mutsuz etmeyelim. Listenin sonunda Palm Pre Plus ve LG Etna yer alıyor. LG'nin altı telefonu daha O2'nin testinde başarılı olamadı.

Listenin ilk sırasında Sony Ericsson'un Elm telefonu bulunuyor. Ayrıca en çevre dostu ilk on telefon arasında Sony Ericsson markalı 5 telefon bulunuyor.

Ekolojik olarak ürünler altı başlık altında inceleniyor. Başlıklar üretim malzemeleri ve üretirken çevre üzerinde yarattığı etki, maddesel etkiler, paketleme ve ulaştırma, kullanım etkileri, atıkken yaratılan etki ve telefonun fonksiyonlarından oluşuyor.

Ayrıntılı bilgiler için http://www.o2.co.uk/thinkbig/planet/sustainableproducts/ecorating adresini ziyaret edebilirsiniz.

Şimdiden belirtelim bazı kısımlara giriş yaparken ısrarla Britanya'dan siteyi ziyaret etmediğiniz hatırlatılıyor. Bu sebeple sitenin bazı kısımlarına erişiminiz mümkün olmayabilir.