Genel 01 NİSAN 2009 / 10:34

EMC’nin telekom buluşması

Bölge telekom şirketleri EMC’nin iki gün sürecek Telekom Zirvesi’nde buluşuyor.

Bölge telekom şirketleri EMC’nin iki gün sürecek Telekom Zirvesi’nde buluşuyor.


EMC, 1-2 Nisan tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirdiği EMC Telekom Zirvesi’nde, Ortadoğu, Kuzeybatı Afrika ve Türkiye’’den telekom operatörleriyle biraraya geliyor. Bugün açılışı yapılan etkinlik kapsamında, EMC’nin telekom sektörüne yönelik çözümleri ve stratejileri aktarılırken telekom şirketleriyle deneyim ve bilgi alışverişi yapılacak. Bu yıl altıncısı gerçekleşen etkinlikte, günümüz ekonomik koşulları ele alınırken, telekom sektörünün içinde bulunduğu durum değerlendirilecek. Zirvede iki konu başlığı öne çıkıyor. Bunlardan birincisi ‘İşinizde Etkinlik ve Verimliliğin Teşvik Edilmesi’ diğeri ise ‘Katma Değerli Hizmetler: Gelir Yaratmak için Yeni Yöntemler’.


Dönüşüm zamanı


Etkinliğin açılışında konuşma yapan EMC Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bill Teuber, günümüz küresel ekonomik koşullara dikkat çekti. Bu koşullarda BT harcamalarının düşüş gösterdiğine işaret eden Teuber, 2009 yılında yatırımların yüzde 10 oranında azalacağını kaydetti. Bu paralelde 2010’un ilk çeyreğinde genel koşullarda çok fazla değişim yaşanmayacağını ifade eden Teuber, şirketlerin maliyetlerini düşürmeleri ve iş daha etkin çalışır hale gelmeleri gerektiğini vurguladı. Karmaşık BT yapılarının yalınlaştırılması gerektiğini belirten Teuber, bu paralelde birlikte çalışılan üretici ve sağlayıcıların sayısının azaltılması gerektiğini sözlerine ekledi. Diğer yandan şirketlerin dönüşümesi gerektiğini vurgulayan Teuber, yeni nesil sistemlere geçişin gerçekleşmesinin önemli bir süreç olduğunu kaydetti. EMC olarak sundukları bilgi altyapısına ve sanal altyapıya değinen Teuber, şirketin bilgi altyapısı kapsamında depolama, güvenlik, sanallaştırma gibi başlıklar altında gerçekleştirdiği işbirliklerine ve çözümler hakkında bilgi verdi. BT’de en iyi yapılanmalardan birine sahip olduklarını vurgulayan Teuber, 14 bin profesyonelden oluşan servis ve destek organizasyonuyla çalışmalarını sürdürdüklerini kaydetti. Teuber, sanal altyapı tarafında sanal veri merkezi işletim sistemleri, sanal bulut (vCloud) ve sanal istemci (vClient) kavramları hakkında bilgi verdi. EMC’nin bilgi altyapısı ve sanal altyapı stratejisini bulut altyapı için biraraya geldiğini belirten Teuber, Cisco ile yeni nesil sanallaştırılmış veri merkezi için yaptıkları işbirliğine değindi.


Bilginin bankası kim olacak?


Teuber’in ardından bir sunum yapan EMC Küresel Pazarlama Yöneticisi Chuck Hollis ise şunları aktardı: “Bilgi ekonomisinin en önemli sorusu; bu ekonominin parasının yani bilginizin bankanızın kim olacağı. Dünyada bilgi hızla artıyor. Bilginin yıllık büyüme oranı yüzde 60. Dolayısıyla bilgi ekonomisi hızla büyüyor. Bilgi dünyası haline geliyoruz. Bilgiyi para gibi düşünmeye başlamalıyız.”Bilgi ekonomisi ile bilgi uzmanlarının öne çıktığını belirten Hollis, gelecek beş yıllık süreçte BT altyapısının bir servis haline dönüşeceğini ifade etti ve cloud computing konusuna değindi. Hollis sanallaştırılmış veri merkezleri ve bulut veri işleme (cloud computing) yapısının biraraya gelmesiyle özel cloud yapısının ortaya çıktığını belirtti.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun