Genel 20 ŞUBAT 2009 / 14:15

Elginkan Ödülleri’nde teknoloji ve araştırma taçlandı.

Elginkan Vakfı tarafından düzenlenen “2008 yılı Türk Kültürü Araştırma ve Teknoloji Ödülleri” sahiplerini buldu.

Elginkan Vakfı tarafından düzenlenen “2008 yılı Türk Kültürü Araştırma ve Teknoloji Ödülleri” sahiplerini buldu.


E.C.A markasının yaratıcıları Elginkan ailesi tarafından kurulan ve 20 şirketin içinde yer aldığı topluluğun desteklediği Elginkan Vakfı’nın her yıl verdiği "Türk Kültürü Araştırma ve Teknoloji Ödülleri" sahiplerini buldu. İstanbul Teknik Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde 19 Şubat’ta düzenlenen törenle bu yıl üçüncüsü kez verilen ödüllerde Türk Kültürü ve Araştırma dalında 4 çalışma ve teknoloji dalında 2 çalışma ödüle layık görülürken bilişim sektörüne yönelik olarak hazırlanan “İngilizce- Türkçe Ansiklopedik Bilişim Sözlüğü” de ödül alan çalışmalar arasında yer aldı.Elginkan Vakfı Mütevekkili Heyeti Başkanı Prof.Dr.Halim Doğrusöz, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhhammed Şahin, Atatürk Kültür, Dil ve tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Sadık Tural ve Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Haluk Akalın’ın katılımı ile yapılan törende, söz alan Doğrusöz, vakfın kuruluş amaçları doğrultusunda bu ödülleri verdiklerini belirtti. Kuruluş amaçlarını kültür, örf ve adetleri yaşatmak ve Türkçeyi korumak ve zenginleştirmek, bilim, teknoloji ve eğitim alanındaki faaliyetleri desteklemek ve nitelikli eleman yetiştirilmesi için eğitim kurumları açmak ve işletmek olarak özetleyen Doğrusöz, ödüllerle bu amaçları doğrultusunda yürüdüklerini belirtti.


Teknoloji ödülleri ile bilim ve teknolojiye teşvik


Bilim ve teknoloji faaliyetlerini destekleme amacı ile yola çıkan Vakfın Teknoloji Ödülleri kategorisinde bu yıl iki çalışma, ödül aldı. Ödüllerin ilki nanoteknoloji ile bakteri oluşumunu önleyen çalışması ile Prof. Dr. Yusuf Yağcı’nın oldu. Yağcı’nın ışıktan yararlanarak hem polimer hem de nanotanecik oluşumunu aynı anda ve aynı sistem içinde gerçekleştirmeye olanak tanıyan çalışması, tıbbi plastik malzemelerde ve hastanelerde bakteri oluşumunu önleyen kaplama gibi bir dizi alanda kullanılabiliyor. Teknoloji kategorisinin diğer ödülünü ise otomotiv ve tıpta uygulama alanı olan bir buluş olma özelliği taşıyan çalışmaları ile Hipokrat Tıbbi Malzemeler ve Prof. Dr. Mustafa Güden araştırma grubu aldı. “Gözenekli köpük yapıda spinal kafes üretimi” buluşu, implant içine girmesini sağlayan köpük veya gözenekli yapı, cerrahi müdahalenin hemen başında kemik entagrasyonu arttırıyor ve implantın kaymasını önlüyor.


Bilişim sektörüne özel bir yapıta ödül


Vakfın, Türk Kültürü Araştırmaları dalında ödüllendirdiği çalışmalardan biri de Bilişim sektörüne özel bir eser olan “ İngilizce Türkçe Ansiklopedik Bilişim Sözlüğü”. Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi Prof Dr.Bülent Sungur tarafından 20 yılda hazırlanan sözlükte;19 bin 200 terimin açıklamaları, Türkçe, İngilizce ve Fransızca olarak yer alıyor. Bilgisayar, elektrik, elektronik,iletişimi internet, kontrol, ölçme tekniği, sistem bilimi, matematik ve kısmen fizik terimleri sözlükte yer alan başlıca konuları oluşturuyor.


Türk kültüründe dört ödül


Türk kültürü araştırmaları dalında ise Vakıf, Bilişim Sözlüğü dışında 3 çalışmayı ödüle layık gördü.“Türk Kimliği: Kültür Tarihinin Kaynakları” çalışması ile Prof. Dr. Bozkurt Güvenç, Türk Kültürü ve Türk Dili üzerine yaptığı çalışmaları ile Prof. Dr. Saim Sakaoğlu ve 34 yılda hazırlanan “Misali Büyük Türkçe Sözlük” çalışmaları ile İlhan Ayverdi ve ekibi ödüllerin sahibi oldu.


 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun