Genel 26 MAYIS 2009 / 11:26

Elektronik atıkları geri kazanıyoruz

Yeşil Bilgi Platformu, elektronik atıkları Bilkom işbirliğiyle ekonomiye geri kazandırıyor.

Yeşil Bilgi Platformu, elektronik atıkları Bilkom işbirliğiyle ekonomiye geri kazandırıyor.Koç Bilgi Grubu'nun sosyal sorumluluk platformu Yeşil Bilgi Platformu, teknolojik gelişmeler dolayısıyla atığa dönüşen ve doğayı kirleten elektronik atıkları (e-atık) toplayarak geri dönüştürmek hedefiyle Apple'ın Türkiye distribütörü Bilkom işbirliğiyle bir projeye imza attı.


Yeşil Bilgi Platformu; İstanbul, Ankara, Bursa ve İzmir'de bulunan toplam 10 adet APR (Apple Premium Reseller) ve İstanbul, İzmir, Adana, Ankara, Eskişehir ve Samsun'da bulunan Apple yetkili servis noktalarına e-atıklar için geri dönüşüm kutuları yerleştirdi. Toplanan e-atıkların geri dönüşümünden elde edilecek gelir; Yeşil Bilgi Platformu destekçisi sivil toplum kuruluşları olan Buğday Derneği, ÇEVKO, DenizTemiz Derneği (TURMEPA), Doğa Derneği, TEMA, TÜRÇEK ve WWF-Türkiye'ye aktarılacak.


Proje kapsamında, e-atık kutularına küçük ev aletleri, bilgisayar, telekomünikasyon ekipmanları, elektronik oyuncaklar, ısı ayarlayıcıları ve termostatlar gibi taşınabilen her türlü elektronik alet, cihaz ve ekipman atılabiliyor.