Genel 31 ARALIK 2010 / 09:11

Elektrikli otobüsler seferlere başladı

Güney Kore'nin Seul kentinde artık daha temiz bir ulaşım sahası var.

Güney Kore'nin Seul kentinde artık daha temiz bir ulaşım sahası var.


Elektrikli otobüsler dünyanın çeşitli yerlerinde test edilmeye devam ediyor. Bu uygulamayı sorunsuz şekilde hayata geçiren ülkelerden biri Güney Kore oldu. Seul'de yaklaşık bir buçuk yıldır sürdürülen çalışmaların sonucunda Hyundai ve Hankuk elektrikli otobüsler şehir içinde kullanılabilir hale getirdi.

11 metre uzunluğundaki otobüs bir şarjla 83 kilometre yol alabiliyor. Ayrıca yüksek hızda 30 dakikadan kısa sürede tam depo şarj olabiliyor. Elektrikli otobüs en fazla 100 kilometre hıza ulaşabilirken 322 beygir gücünde bir motora sahip.

Yüksek kapasiteli iki pil barındıran otobüste bulunan özel enerji koruyucu sistem, yokuş aşağı giderken yapılan frenden aldığı enerjiyi toplayarak tekrar kullanabiliyor.

Şu anda 14 otobüs kullanılabiliyor. Uzun vadeli planda bu otobüslerdeki pil sayısının ikiden dörde çıkarılması düşünülüyor. Seul'un 2020 planına bakıldığında toplamda 120 bin elektrikli aracın şehirdeki tüm ulaşımın yarısını sağlaması hedeflendiği görülüyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun