Genel 25 AĞUSTOS 2010 / 13:24

Elektrikli gıdalar kanserle mücadele edecek

Elektrik verilen sebze ve meyveler kronik hastalıkların tedavisinde önemli rol oynayabilir.

Elektrik verilen sebze ve meyveler kronik hastalıkların tedavisinde önemli rol oynayabilir.


Son yapılan araştırmalara göre, elektrik verilen ve yüksek frekanslı ses dalgalarına maruz kalan sebzeler kanserle savaşmak için birebir.

Japonya Obihiro Üniversitesi’nde tarımla ilgilenen bir grup araştırmacının keşfettiği bu yöntemle, önce patateslere laboratuvar ortamında elektrik verildi. Elektrikle şoklanan ve yüksek frekanslı ses dalgaları verilen patateslerin diğer normal patateslere göre antioksidan oranı yüzde 60 düzeyinde arttı. Antioksidan oranı artan sebzelerin böylelikle kanser ve kalp hastalıklarının tedavisinde kullanılabileceği keşfedildi.

Uzmanlar yapay yolla sebzeler üzerinde yaratılan bu stresin antioksidan üretimine yol açtığını ilk kez gördüklerini vurguluyor. Ayrıca meyve ve sebzelerde bulunan antioksidanların bazı kanser türlerinde, diyabet ve kalp hastalıkları gibi kronik hastalıkların tedavisinde ciddi bir öneme sahip olduğunu söylüyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun