Genel 14 KASIM 2013 / 17:31

El yazmaları sayısal ortamda korunacak

Atatürk Kitaplığı’ndaki eserler sayısal ortama aktarılıyor.Cumhuriyet döneminin ilk kütüphanelerinden biri olan Atatürk Kitaplığındaki eserler sayısal ortama aktarılıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kütüphane Müzeler Müdürlüğü’ne bağlı olan Atatürk Kütüphanesi’ndeki binlerce eser, hassas çalışmalarla sayısal ortama aktarılıyor. Yüzlerce eşsiz eser, nadide el yazması, tarihi belgenin bulunduğu kütüphane arşivi sayısal ortama aktarılarak zamana karşı korunacak.
“23000 eser bir tık ötenizde”
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın Halkla İlişkiler Daire Başkanı’nın sosyal medya üzerinden paylaştığı bilgiye göre, bütün el yazması eserler sayısal ortama aktarılıyor. 1727 yılında matbaada basılmış ilk kitaplardan olan Vankulu Lügatı ve benzeri nice nadide eser Atatürk Kitaplığı’ ndan sayısal arşive aktarılıyor. Aktarılan eserler zamanın yıpratıcı etkisine karşı daha iyi korunacak ve kaybolma, çalınma tehlikelerine karşı güvende olacak.
Kaynak eserlerin sayısal ortamda bulunmasının çok önemli bir yanı da, paylaşılabilir olmaları. Akademik arşiv erişimleri ve çeşitli sayısal kaynak paylaşım platformları aracılığıyla el yazmalarına ulaşılmasıyla eserlerin daha rahat ve çok sayıda araştırmacı tarafından incelenebilmesi mümkün olur. Araştırmalarda eksik kalan kaynaklara her yerden erişilebilmesi, paylaşılabilen nadide eserler üzerinde ortak çalışmalar yapılması, eserlerin asıllarındaki görsel ve desenlerin pek çok alana yenilik getirmesi kullanılması, çizimlerinin esaslarından animasyon ve oyun karakterleri oluşturulması bile söz konusu olabilir.
Atatürk Kitaplığı
Atatürk Kitaplığı 1924 yılında İstanbul Şehremaneti Dairesi’nde oluşturuldu. Zengin tarihi belge, araştırma ve kütüphane kaynaklarla zenginleşen ve bulunduğu binalara sığmayan kütüphane sırasıyla Şişli Atatürk Evi ve Beyazıt Medresesi’ne ve en son 3 Mart 1981 tarihinde Koç Topluluğu tarafından yaptırılan Taksim’deki binasına taşındı. Bugün çok kıymetli el yazması kitap ve koleksiyonu barındıran kütüphanede cilt ve onarım atölyesi, arşivi, konferans ve sergi salonları, fotokopi ve mikrofilm servisleri bulunuyor.