Genel 12 EYLÜL 2012 / 13:36

Eğitim seviyesi arttıkça gelir de artıyor

Samsung: "Eğitim seviyesi arttıkça gelir de artıyor"

ICT Summit Eurasia Bilişim Zirvesi’12 etkinliğinin ikinci gününde Samsung Electronics Kıdemli Başkan Yardımcısı Bum-Coo Cho, “Herkes için akıllı eğitim” başlıklı konuşmasını gerçekleştirdi.Öncelikle Güney Kore’nin savaştan sonra gösterdiği gelişime dikkat çekerek konuşmasına başlayan Bum-Coo Cho, 1950’lerden 1970’lere uzanan dilimde hızla gelişerek 10 milyar dolarlık hacme ulaştığı bilgisini verdi. 2011’de ekonominin 957 milyar doları bulduğuna işaret eden Samsung Yöneticisi, sürdürülebilir kalkınmanın ipucunu katılımcılarla paylaştı.

Ülke olarak tasarruf ve yatırımlar, üretkenliğe odaklanmak ve deniz aşırı ülkelere ihracat gerçekleşme hedefleri koyduklarını belirten Bum-Coo Cho, “İç pazar hiçbir zaman bizim istediğimiz seviyeye gelemeyeceği için dış pazarlara yönelmek zorundaydık. Savaştan çıkan bir toplumun parayı daha tasarruflu kullanması ve karşılığında önemli alanlara yatırım yapılması sağlandı. Üretim ve ihracat ekonominin büyümesindeki en önemli etkenler oldu” dedi.

Güney Kore’de gerçekleştirilen anketlerde ailelerin ekonomik beklentiler ya da din gibi konulardan önce çocuklarının eğitimine önem verdiğini görüldü. Bir aile kültürü olarak eğitimin ülkede desteklendiğini vurgulayan Samsung Electronics Kıdemli Başkan Yardımcısı, eğitimin gayrisafi yurtiçi hasılaya oranının Güney Kore’de yüzde 7.5 olduğunu aktardı. Hemen hatırlatalım, Milli Eğitim Bakanlığı’nın verilerine göre, Türkiye’de kamunun eğitim harcamalarının gayrısafi yurtiçi hasılaya oranı yüzde 6.8 düzeyinde. Türkiye bu konuda OECD ülkelerinin ortalamasının oldukça üzerinde yer alarak ABD ve Güney Kore’nin ardında üçüncü sırada yer alıyor.“Türkiye’nin eğitim vizyonunu çok beğeniyorum”

Güney Kore’de hem kamunun hem de aile kültürünün ne denli eğitime önem verdiğini vurgulayan Samsung Electronics Kıdemli Başkan Yardımcısı Bum-Coo Cho, öğrencilerin gün içerisinde önce devlet okuluna, ardından özel okula akşamın geç saatlerine kadar devam ettiklerini belirtti. Bum-Coo Cho, ülke olarak eğitime verdikleri oran doğrultusunda karşılığını doğrudan gelir açısından elde ettiklerinin bilgilerini verdi.Bum-Coo Cho’nun verdiği bilgilere göre, Güney Kore eğitimdeki gelişmeyi sürdürebilmek için BT araçlarını kullanmaya karar verdi. Bu kararın ardından gerçekleştirilen uygulamalarda çocukların derse ilgisinin arttığı görülürken, öğretmen-öğrenci iletişiminde herhangi bir azalmaya raslanmadığı belirlendi.

Türkiye’de de Samsun’da pilot uygulamaya başladıklarını belirten Samsung Yöneticisi, Türkiye’nin eğitim yatırımlarını ve vizyonunu çok beğendiklerini, ilerleyen dönemde birlikte çalışmak istediklerini vurguladı.

Bulut bilişim eğitimde de kullanılabilir

Bum-Coo Cho'ya göre, bulut bilişimle birlikte eğitimde konsolidasyona gidilebilir. Bunun yanında eğitimle ilgili bilgiler bulutta toplanarak işlenebilir ve daha verimli teknikler ortaya çıkabilir. Ayrıca bulut bilişim kullanılarak depolanan ve işlenen öğrenci, öğretmen ya da tüm eğitiim çevresinin bilgileri aracılığıyla “kişiye özel eğitim” imkanı doğabilir.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun