Genel 05 AĞUSTOS 2010 / 08:01

Efsanevi Wired dergisinin kurucularından Kevin Kelly Bilişim Zirvesi'nde konuşacak

Kelly, Bilişim Zirvesi'nin davetlisi olarak internetin gücünün iş ve ekonomiye etkilerini sorgulayacak.

Kelly, Bilişim Zirvesi'nin davetlisi olarak internetin gücünün iş ve ekonomiye etkilerini sorgulayacak.

Teknolojinin kültüre, ekonomiye ve siyasete olan etkilerini konu alan dünyaca ünlü dergi Wired'ın kurucusu ve efsanevi editörü, ağ ekonomisi ve siber kültür uzmanı, internetin iş ve ekonomiye dair etkilerini sorgulayan küresel bir düşünür... Tüm bunlar, bu yıl Bilişim Zirvesi'10 etkinliğinin açılış konuşmacıları arasında yer alan Kevin Kelly'i tanımlayan sözlerden sadece birkaçı.

Wired'e iki Oscar kazandıran efsane

Kevin Kelly, 1993'te Wired dergisinin kurucuları arasında yer aldı ve Ocak 1999'a kadar derginin yönetici editörlüğü görevini sürdürdü. Bugün halen derginin serbest editörleri arasında yer alıyor. Kelly'nin döneminde Wired, 1994 ve 1997 yılları arasında Amerika'da iki kez Ulusal Dergiler Genel Mükemmellik Ödülü'ne layık görüldü. Bu başarı, yayıncılık dünyasında iki Oscar almakla eşdeğer tutuluyor.

Aslında Kelly'nin elinde Wired gibi bir derginin gelişi, Kelly'nin daha önceki çabalarından da belli oluyordu. Kelly'nin 1984 - 1990 yılları arasında yayınladığı Whole Earth Review adı bülten, çoğu yayının yıllar sonra farkına varacağı kavramlara zamanından çok daha önce dikkat çekerek, kendine özgü bir üslupla ele almasıyla ünlenmişti. Sanal gerçeklik, ekolojik yenilenme, internet kültürü ve yapay yaşam, Kelly'nin Whole Earth Review sayfalarında dikkat çektiği konulardan sadece birkaçını oluşturuyordu.

Sanal gerçeklik platformunu geniş kitlelere taşıdı

Kelly geleceğe yön veren kavramlara sadece dikkat çekmekle kalmayıp, bazı tekno-kültürel oluşumların hayata geçirilmesi için de girişimlerde de bulundu. Bunlardan biri, 1990'da ortaya koyduğu Cyberthon adlı sanal gerçeklik platformuydu. O dönemlerde bilinen tüm sanal gerçeklik uygulamalarını bu platformda bir araya getiren Kelly, 400 kişiye davetiye yollayarak bu sistemleri tecrübe etmelerini sağladı. Kelly aynı zamanda bilişim dünyasının her alanından usta programcıları bir araya getiren geleneksel haklayıcılar konferansının (Hackers' Conference) ilk düzenleyicileri arasında yer aldı.

Fotoğraf aşkına bisiklet üstünde 8 bin kilometre

Kelly, dönem dönem yazı ve fotoğraflarıyla birçok uluslararası saygın yayında da yer aldı. Kelly New York Times, The Economist, Time, Harpers, Science, GQ, Wall Street Journal ve Esquire'da yazmanın yanında, çektiği fotoğraflar LIFE ve Amerika'daki diğer ulusal yayınlarda yer buldu.

Kelly, 10 bin yıl boyunca zamanın etkilerine dayanabilecek bir saat ve kütüphane kurma hedefiyle yola çıkan The Long Now Foundation (www.longnow.com) üyeleri arasında yer alıyor. Yazarlığın öncesinde bağımsız foto muhabir olarak görev yapan Kelly, sadece fotoğraf çekmek için bir yaz tatili boyunca Amerika'da 5 bin mil (yaklaşık 8 bin kilometre) bisiklet sürmeyi göze alacak ölçüde yaptığı işe tutkuyla bağlanabilen biri.

Bad Dreams (Kötü Rüyalar - 2003), Cool Tools (Sıkı Araçlar - 2003), Asia Grace (Asya'nın Çekiciliği - 2002) Yeni Ekonomi İçin Yeni Kurallar: Bağlantıda Olan Bir Dünya İçin 10 Radikal Strateji (1999), Bicycle Haiku (Bisiklet Şiiri - 1995), Kontrol dışı: Makinaların Yeni Biyolojisi, Sosyal Sistemler ve Ekonomi (1995) adlı kitapların yazarı olan Kelly,2010 yılı Ekim ayında What Technology Wants (Teknoloji Ne İster) adlı kitabını yayınlamaya hazırlanıyor.

İnternetin geleceğine ışık tutuyor

Çağımızın küresel konularına kendine özgü üslubuyla yaklaşan Kevin Kelly, ağ ekonomisi ve siber kültür konusunda derin ve özgün fikirlere sahip bir düşünür olarak günümüzün dikkat çeken isimleri arasında yer alıyor. İnternetin gücünün iş ve ekonominin geleceğini nasıl etkileyeceği üzerine perspektifler ortaya koyan Kelly, bu fikirlerini ‘İnternetin gelecek 5000 günü' tanımıyla bir araya getiriyor.

Zengin içerikli ve çığır açacak fikirlerle dolu olan sunumlarında Kelly, iş ve ekonomilerin geleceğini özetleyerek gözler önüne seriyor. Kelly, yeni teknolojilerin ve internetin küresel ekonomileri nasıl etkilediğine ilişkin yöntemleri ve bunların sağladığı fırsatları derinlemesine anlatarak, dinleyicileri düşünmeye sevk ediyor ve merak uyandırıyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun