Genel 29 NİSAN 2009 / 09:56

EDMER kapsamında sanal sınıf uygulaması gerçekleşti

e-Devlet Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin (EDMER) Intel ve Cisco ile birlikte yürüttüğü proje, Sanal Sınıf ve 1:1 e-Öğrenme uygulamalarını birleştirdi.

e-Devlet Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin (EDMER) Intel ve Cisco ile birlikte yürüttüğü proje, Sanal Sınıf ve 1:1 e-Öğrenme uygulamalarını birleştirdi.


Ankara’nın merkezi ile Beynam köyünden 11-12 yaşlarındaki 80 ilköğretim öğrencisi, Türkiye’nin ilk sanal sınıfında birlikte eğitim alarak Bilim ve Teknoloji dersindeki “Dünya, Güneş ve Ay” konusunu beraber öğrendi. Birbirinden 45 kilometre uzaklıkta bulunan iki okulun 1:1 e-Öğrenme sistemiyle donatılmış sınıflarında, geniş bant ve kablosuz internet üzerinden IP telefonlar, ClassMate PC’ler (CMPC), akıllı tahtalar ile online ve geleneksel eğitim içeriği sunuluyor.


e-Öğrenme projesi, Türkiye’nin 21’inci yüzyıldaki eğitim ortamının neye benzeyeceğini tanımlamayı amaçlıyor ve kamu ile özel sektör ve yüksek öğretim kurumları arasındaki işbirliğine işaret ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın sponsorluğunda ODTÜ-EDMER’in yönetimindeki proje, Cisco ve Intel’in yanı sıra Sebit, Oracle, Smarttech ve Polycom’un desteğiyle hayata geçirilmişti.


Konu ile ilgili olarak bir değerlendirme yapan EDMER Başkanı Dr. Fatoş Yarman, “Okullarda BİT’in bilgisayar laboratuvarlarının ötesine geçmesi gerektiğini göstermek istedik. Bu daha çok, yeni bir ortamda işbirliği yapabilecek olan öğrenci ve öğretmenlerin bir insan ağı oluşturmasıyla ilgili. Projede ayrıca Cisco ve Intel gibi ortaklarımızın da katkısıyla kamu-özel sektör ortaklığının yarattığı zengin deneyim ve çözümlerden de faydalandık” diye konuştu.


Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Teknolojileri Genel Müdürü Prof. Dr. Nizami Aktürk ise “Milli Eğitim Bakanlığı olarak öncelikle her okulumuzda okulun büyüklüğüne göre bir bilgisayar sınıfı oluşturma çabasına girdik. Bu, Türkiye çapında yüzde 100 diyebileceğimiz oranda gerçekleştirilmiştir. Bundan sonraki aşamada her sınıfımızda en azından öğretmenlerin kullanabileceği, öğrencilerine mevcut veya kendilerinin geliştirecegi sayısal içerikleri gösterebileceği bir bilgisayar, yansıtıcı cihazın bulunabileceği internete bağlı bir ortam oluşturmayı hedefliyoruz. Yurtdışında da örnek olarak gösterilen kamu-özel sektör işbirlikleri ile geleceğin sınıflarını, geleceğin eğitim ortamlarını teknolojinin etkin desteğiyle modelleme çalışmasını yapıyoruz. Her bir öğrenciye bir bilgisayarın verilmesiyle ilgili olarak başlatılan bu pilot çalışmayı gerçekleştirmiş olmaktan dolayı mutluluk duyuyoruz” dedi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun