Genel 04 ŞUBAT 2009 / 13:36

ECTA raporunda Türkiye son sırada

Avrupa Rekabetçi Telekomünikasyon Birliği (ECTA) Türkiye’nin de içinde yer aldığı bir rapor yayınladı.

Avrupa Rekabetçi Telekomünikasyon Birliği (ECTA) Türkiye’nin de içinde yer aldığı bir rapor yayınladı.


10 yıl önce Avrupa’da telekomünikasyon sektöründe faaliyet gösteren özel şirketlerin çıkarlarını gözetmek ve telekomünikasyon sektörü ile ilgili düzenlemeleri mercek altına almak amacıyla kurulan Avrupa Rekabetçi Telekomünikasyon Birliği (ECTA) Türkiye’nin de içinde yer aldığı bir rapor yayınladı.
20 ülkeyi kapsayan rapora göre, İngiltere, Hollanda ve Norveç en iyi durumdaki ilk 3 ülke olurken, Türkiye, Polonya ile Çek Cumhuriyeti de en zayıf son 3 ülke oldu. Ülkelerin, telekomünikasyon sektöründeki düzenlemeleri, düzenleyici kuruluşun bağımsızlığı ve AB’ne uyum açısından alınan mesafelerin değerlendirildiği raporda, Türkiye’nin bu kötü tablosuna rağmen, Avrupa direktiflerine uyum çerçevesinde yaptığı birçok düzenlemeye de olumlu yönde dikkat çekildi.
Raporda; Türkiye’ye düzenleyici kuruluşların bağımsızlığının tam anlamıyla garanti altına alınmadığı vurgulandı. Türkiye ile birlikte birçok Avrupa ülkesinde de düzenleyici kuruluşların güçlerinin sınırlandırıldığını ve bakanlıkların güdümünde olduğu yönünde eleştiri yapıldı. Türkiye’nin ekonomik pazar durumunda zayıf kaldığı araştırmada, ses, mobil hizmetler ile genişbant ve ticari hizmetlerde diğer ülkelerin gerisinde kaldı. Pazara giriş kolaylığı açısından da sınıfta kalan Türkiye, düzenlemelerin uygulanması konusunda da araştırmaya konu 20 ülkeye göre kötü bir sıralamada yer aldı. Raporda, Türkiye’ye yöneltilen diğer eleştiriler ve görüşler ise şöyle; “Genişleyen piyasaya ürün sunulması konusundaki altyapının zayıf olması ve yeni hizmetlerin kurulmasının zor ve zaman alıcı olması. Numara taşınabilirliğinin etkin hale getirilmiş olması” Raporda, Türkiye, pazar analizleri ve hesapların ayrıştırılması konusunda ise ortalama bir sıralamada yer aldı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun