Genel 16 ŞUBAT 2010 / 14:38

Ebeveynler internet konusunda tedirgin

Türkiye'deki ailelerin yüzde 90'ı çocuklarının internette risk altında olduğunu düşünüyor.

Türkiye'deki ailelerin yüzde 90'ı çocuklarının internette risk altında olduğunu düşünüyor.


Avrupa Komisyonu "Güvenli İnternet Programı" kapsamında INSAFE tarafından 2004 yılında başlatılan "Güvenli İnternet Günü", bu yıl ilk kez 23 Şubat'ta ülkemizde de gerçekleştiriliyor. Bağımsız bir araştırma kuruluşu olan Dataprofil de günün önemine yönelik olarak, "Ebeveynlerin İnternet Algıları ve Eğilimleri" konulu bir araştırma yaptı.

Araştırmada; günümüzde interneti anne-babaların nasıl algıladığı, internet kullanımı konusunda ailelerin yaşadığı temel problemlerin ne olduğu ve çocuklara internetin güvenli kullanımı bilincinin nasıl verilmesi gerektiği konusunda tespitler yapıldı.

6-17 yaş aralığında internet kullanıcısı çocuğu olan 10.992 anne-baba ve 12-17 yaş aralığında 2.816 çocuk üzerinde uygulanan araştırmaya göre ailelerin yüzde 90'ı, çocuklarının internet kullanırken çeşitli risklerle karşı karşıya olduğunu düşünüyor. Anne-babaların çoğu, çocuklarının internet kullanırken "müstehcen" ve "şiddet" içerikli görüntülere maruz kalabileceğini ya da bu tür sitelere girebileceğini, internete veya cep telefonuna bağımlı olabileceğini, kişisel ve özel bilgilerinin yabancıların eline geçebileceğini, internet üzerinden istismara ve tacize maruz kalabileceğini ve kötü niyetli kişilerle tanışıp arkadaşlık edebileceğini düşünüp endişeleniyor.

Sonuçlara göre çocukların yüzde 51.6'sı internete ayrı bir odadan bağlanıyor. Ayrıca yaş büyüdükçe çocuklar, kendilerine ait bağımsız bir bölümde internet kullanmayı tercih ediyor ve internette daha çok zaman geçirmeye başlıyor. Aileler, çocuklarının beraber vakit geçirmekten, kitap okumaktan, dışarıda arkadaşlarıyla oyun oynamaktan vazgeçerek internete bağlandıklarını belirtiyor. Bu durum da çocukların "sanal ortam"la, "gerçeklik" arasında bir bocalama yaşadığını ortaya koyuyor.

Çocukların internet kullanımı ile ilgili ortaya çıkan sonuçlar

Büyük yaş grupları internette, müzik dinlemek, film izlemek ve sohbet etmeye daha çok vakit ayırıyor. Küçük yaştaki çocuklar ise internette daha çok oyun oynuyor. Çocuklar zararlı içeriklerle karşılaştıklarında genelde bunu anne-babaları ile paylaşıyor ama yaş ilerledikçe yardım talebi büyük ölçüde azalıyor. Genelde çocuklara internet kullanımıyla ilgili çeşitli kısıtlamalar ve yasaklar getiriliyor. Zararlı içerikli sitelere girilmesi ve internette uzun zaman geçirmelerini engelleme yazılımlarına başvuruluyor. Küçük yaşlarda çocuklar, internet kullanımındaki en temel bilgiyi ailelerinden alırken, yaş ilerledikçe arkadaşlar ve internet siteleri önem kazanıyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun