Genel 14 TEMMUZ 2010 / 15:07

eBay'e 3,8 milyar dolarlık dava açıldı

Ünlü sitenin ödeme sistemlerinde patenti başkasına ait olan bilgileri kullandığı iddia ediliyor.

Ünlü sitenin ödeme sistemlerinde patenti başkasına ait olan bilgileri kullandığı iddia ediliyor.


Dünyanın en çok kullanılan alışveriş sitelerinden biri olan eBay'e 3,8 milyar dolarlık patent davası açıldı. eBay, PayPal gibi ödeme sistemlerini geliştirirken altı adet patent ihlali yapmakla suçlanıyor.

İddiaya göre eBay, XPRT'nin patentlerinin mucitleri tarafından paylaşılan bilgileri çalarak kendi ödeme sistemlerine uyarladı. eBay'in özel bilgileri değiştirip, PayPal ile birleştirerek kendi e-ticaret platformuna aktardığı ve birçok özelliği ödeme sistemleriyle birleştirdiği iddia ediliyor.

Davada adı geçen uygulamalardan PayPal Pay Later, PayPal Buyer Credit, PayPal's Balance Manager Service ve Checkout ödeme sistemlerinden eBay'in 2009 yılında net 2,8 milyar dolar gelir elde ettiği biliniyor. Şirketin toplam gelirininse 8,73 milyar dolar olduğu düşünülüce ödeme sistemleri eBay için çok büyük anlam ifade ediyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun