Genel 21 ARALIK 2010 / 08:23

eBay Almanya'nın en büyük alışveriş kulübünü satın alıyor

Ünlü ticaret sitesi ‘brands4friends' için 200 milyon dolar nakit ödemeyi kabul etti.

Ünlü ticaret sitesi ‘brands4friends' için 200 milyon dolar nakit ödemeyi kabul etti.


Dünyanın en büyük ticaret sitelerinden biri olan eBay, Almanya'nın en büyük çevrimiçi alışveriş kulübü "brands4friends'i" 200 milyon dolar karşılığında satın alıyor. Satın almayla ünlü sitenin Avrupa'da oldukça güçlenmesi bekleniyor.

eBay satın almanın 2011 finansal sonuçlarına maddi bir etkisi olmayacağını düşünüyor. Anlaşmanın 2011'in ilk çeyreğinde tamamlanması bekleniyor.

Almanya pazarı aslında eBay için oldukça tanıdık. Zira ABD'den sonra en büyük ikinci eBay piyasası Almanya'da bulunuyor. eBay Almanya'da 2009 yılında 1,14 milyar dolar kazandı; bu rakam eBay'in toplam gelirlerinin yüzde 13'ünü oluşturuyor.

Tüm bu gelişmelere rağmen ABD'de bulunan düzenleyici kurumlardan biri eBay'i başka piyasaların zorluğu ve maliyetinin yüksek olması nedeniyle uyardığı biliniyor. eBay'in Almanya'da Quelle ve Otto isminde iki rakibi bulunuyor.

Satın alınan ‘brands4friends' sitesinin Almanya'da 3 buçuk milyon üyesi bulunurken, site Buffalo, Calvin Klein ve Dİesel gibi markaların satışını yapıyor.

Anlaşma çerçevesinde eBay, brand4friends'in Biritanya ve Japonyadaki uzantıları SecretSales.com ve brands4friends.jp adreslerinin de sahibi olacak.