Genel 21 OCAK 2010 / 14:14

EA ikinci el oyun satışına karşı

EA, ikinci el oyun satışlarıyla başa çıkmak için sıfır ürünlerine ek içerikler sunma yoluna gidiyor.

EA, ikinci el oyun satışlarıyla başa çıkmak için sıfır ürünlerine ek içerikler sunma yoluna gidiyor.


Oyun üreticisi EA, orijinal oyunu ilk alan müşterilerine ek içerikler sunarak ikinci el oyun satışlarıyla mücadele etme kararı aldı. Şirket doğrudan bu niyetle yola çıkmasa da, Saboteur, Dragon Age ve Mass Effect 2'nin sürümünde oyunun ilk sahibinin ek içeriğe erişimi için bir kereliğine kullanılan bir kod sunacak. Oyunu ilk alanlar ve ikinci ele yönelmeyenler oyunun bu ek içeriğine ücretsiz ulaşırken, kullanılmış oyunu tercih edenler bu ek içeriğe ulaşmak için ücret ödemek zorunda kalacaklar.

Bu durum kimileri için ilk alıcıya sunulan bir ödül olarak algılansa da, kimileri için şirketin kullanılmış oyunlarla mücadele ederek ilk el satışlardan gelir elde etmek için yaptığı bir girişim. Mesela Saboteur oyununda oyunun ilk sahibi değilseniz, ek içeriğe erişmek size 15 dolara mal olacak.

Ancak yinede bu stratejinin çoğu durumda kullanılmış oyun satışlarını dizginlemeyeceği düşünülüyor.

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun