Genel 21 EKİM 2010 / 07:02

EA Angry Birds'ü satın aldı

Son dönemin popüler oyunlarını yaratan Chillingo, Electronic Arts bünyesine katıldı.

Son dönemin popüler oyunlarını yaratan Chillingo, Electronic Arts bünyesine katıldı.


99 cent'e satılan bir yazılım düşünün ki bu yazılımı 7 milyon kişi indirmiş olsun. Pek de alışık olunmayan tarzda, sevilen, hızla yayılan bir oyun bu; Angry Birds. iPhone ve iPad'de yaşanan bu başarı Android tabanlı cihazlarda da oyunun bedava olmasıyla tavan yaptı.

Android kullanıcıları Angry Birds oyununu çıktığı ilk gün bir milyon kez indirdi. İkinci gün aynı başarı sürdü ve bir milyon kişi daha oyunu indirdi.

Bu başarılar oyun devi Electronic Arts'ın (EA) gözünden kaçmadı. EA, belki biraz aceleci olmakla birlikte geleceği görerek önemli bir hamle yaptı ve Chillingo'yu satın aldı.

Chillingo, Angry Birds dışında Cut the Rope isimli bir oyun daha geliştirdi. Bu oyun da en hızlı satılan iPhone oyunu olarak tarihe geçti. Chillingo bundan birkaç ay öncesine kadar neredeyse hiç duyulmamıştı. Ancak şirket kısa sürede 10 milyon indirme rakamına ulaşarak 7 milyon dolar kazanmayı başardı.

Rakam kesin olmamakla birlikte EA'in Chillingo için 20 milyon doları gözden çıkardığı bildirildi. EA'den gelen açıklamada, artan mobil pazarın en büyük oyuncusu Chillingo'nun satın alınmasından duyulan memnuniyet bildirildi.

YORUMLAR
bendeniz 18 OCAK 2011 / 23:06 0 0
Oyun ilk gün bir milyon, sonraki gün bir milyon indirilmiş. Sonra aylar boyunca toplam 5 milyon mu indirilmiş? Bir saçmalık yok mu?
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun