Genel 16 ŞUBAT 2010 / 09:56

E-sigara içen havasını alıyormuş meğer

Yapılan bir araştırma, e-sigaraların nikotin konusunda yakılmamış bir sigaradan farklı olmadığını ortaya çıkardı.

Yapılan bir araştırma, e-sigaraların nikotin konusunda yakılmamış bir sigaradan farklı olmadığını ortaya çıkardı.


E-sigara olarak bilinen elektronik sigaralar, sigara tiryakilerinin bu zararlı alışkanlığı bırakması konusunda yardımcı olacak sağlıklı ürünler olarak piyasaya çıkmıştı. Elektronik sigaraların, normal sigaralardan farklı olarak kullanıcıya sadece nikotin içeren bir buhar verdiği iddia ediliyordu. Ancak üreticilerin bu sigaraların içinde dietilen glikol gibi zararlı maddeler kullandığı tespit edilince, ve Çin Gıda ve İlaç Kurumu bu sigaraların ithalatını geçen yılın Mart ayında durdurmuştu.

Yapılan son bir araştırma ise e-sigaralara bir darbe daha vurdu. Virginia Commonwealth Üniversitesi'nden Dr. Thomas Eissenberg'in yürüttüğü çalışma hem e-sigara, hem normal sigara kullanan 16 kişinin vücudundaki nikotin seviyesi ve kalp atışlarının takibiyle gerçekleştirildi. Sonuç? E-sigaranın yakılmamış bir sigaradan farkı yok.

Dr. Eissenberg bu konuda şunu söylüyor: "Yakılmamış bir sigara kadar zararsız olan bu sigarayı on kere içinize çekmeniz halinde 16 miligram nikotin almış oluyorsunuz. Yani bu sigaralar aslında size neredeyse hiç nikotin vermemiş oluyor."

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun