Genel 16 ŞUBAT 2010 / 09:56

E-sigara içen havasını alıyormuş meğer

Yapılan bir araştırma, e-sigaraların nikotin konusunda yakılmamış bir sigaradan farklı olmadığını ortaya çıkardı.

Yapılan bir araştırma, e-sigaraların nikotin konusunda yakılmamış bir sigaradan farklı olmadığını ortaya çıkardı.


E-sigara olarak bilinen elektronik sigaralar, sigara tiryakilerinin bu zararlı alışkanlığı bırakması konusunda yardımcı olacak sağlıklı ürünler olarak piyasaya çıkmıştı. Elektronik sigaraların, normal sigaralardan farklı olarak kullanıcıya sadece nikotin içeren bir buhar verdiği iddia ediliyordu. Ancak üreticilerin bu sigaraların içinde dietilen glikol gibi zararlı maddeler kullandığı tespit edilince, ve Çin Gıda ve İlaç Kurumu bu sigaraların ithalatını geçen yılın Mart ayında durdurmuştu.

Yapılan son bir araştırma ise e-sigaralara bir darbe daha vurdu. Virginia Commonwealth Üniversitesi'nden Dr. Thomas Eissenberg'in yürüttüğü çalışma hem e-sigara, hem normal sigara kullanan 16 kişinin vücudundaki nikotin seviyesi ve kalp atışlarının takibiyle gerçekleştirildi. Sonuç? E-sigaranın yakılmamış bir sigaradan farkı yok.

Dr. Eissenberg bu konuda şunu söylüyor: "Yakılmamış bir sigara kadar zararsız olan bu sigarayı on kere içinize çekmeniz halinde 16 miligram nikotin almış oluyorsunuz. Yani bu sigaralar aslında size neredeyse hiç nikotin vermemiş oluyor."