Genel 13 EYLÜL 2012 / 10:07

E-Sağlık konferansı: "Sağlık harcamaları çok yüksek"

E-Sağlık konferansı: "Sağlık harcamaları çok yüksek"

Bilişim Zirvesi’12 etkinliği kapsamında düzenlenen ‘e-Sağlık, m-Sağlıkta Sonraki Adım Konferansı’nın açılış konuşmasında Güldane Taşdemir, Bilişim Zirvesi’nin artık küresel bir etkinliğe dönüştüğünü ve bu panelde de her şeyin insan odaklı olduğu günümüzde sağlık bilişiminde sonraki adımın kritik ipuçlarının tartışılacağını kaydetti.Konferansta konuşma yapan Sisoft Genel Müdür’ü Ömer Siso, Türkiye’deki Sağlık Bilgi Sistemi’nin Amerika’daki örneklerinden çok daha ileri gitmiş durumda olduğunu ve Sağlık Bakanlığı’nın dinamizminin sağlık bilişimini çok üst seviyelere taşıdığını kaydetti. Vodafone’dan Ömer Gökhan Kuyucu, “Sağlık harcamaları çok yüksek; sağlıklı nesiller yetiştirmediğimiz sürece sağlık genel olarak büyük problem olacak. Hedefimiz sağlıklı nesiller olmalı. Tanzanya’da basit bir SMS servisiyle çok büyük bir etki yaratıldı çünkü daha önce bilgi akışında sorun vardı” dedi.

Sağlık Bakanlığı, Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürü Hakkı Öztürk, “Bakanlığımız 2013 yılından bu yana sağlıkta dönüşüm programını uygulamaya başladı. Acil sağlık sistemleriyle ülkenin her yerine ulaşabiliyoruz. Uygulanan sağlık programlarında amacımız vatandaşın memnuniyetinin oluşması...” açıklamasını yaptı. Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Ekrem Atbakan da bu yılki zirvenin başlığının sonraki adım olduğunu vurguladı ve “Sonrakinden daha sonrakileri de artık konuşup planlamamız gerekiyor. 75 milyon vatandaşın veri güvenliği ve mahremiyetinden hizmet kalitesine kadar her konuda üzerimizde yük hissediyoruz. Bundan sonraki süreçte de vatandaşımızı bu işin içine katmak istiyoruz. Daha fedakârca, matematiğe aykırı da olsa sıkı çalışmaya ihtiyacımız var” dedi. Agnitio şirketinden Morten Hjelmsoe, sadece sağlığa odaklandıklarını dile getirdi ve Agnitio’nun ‘closing ve pull marketing’te lider bir firma olduğu yorumunu yaptı.

"Elektronik sağlık kaydı sadece yazılım sektörüne bırakılamaz"

Etkinlik kapsamında ‘Elektronik Sağlık Kaydı – Türkiye buna hazır mı?’ paneline Sağlık Bakanlığı’ndan Dr. Ünal Hülür, Sisoft’dan Dr. Nejat Çakmak, Türk Telekom’dan Erhan Kumaş, SGK’dan Hülya Akyürek, SRDC firmasından Prof. Dr. Asuman Doğaç, Sağlık Bakanlığı’ndan Şimşek Mert katıldı.

Dr. Nejat Çakmak, bu işin sadece yazılım sektörüne bırakılamayacak kadar önemli bir iş olduğunu vurgularken, panelin moderatörlüğünü de yapan Dr. Ünal Hülür; düzenleme yetkisinin Sağlık Bakanlığı’nda olduğunu özellikle vurguladı.

Bir sağlık verisi bir kez giriliyorsa o artık tek yerden alınabilmeli. Herkesle birlikte çalışmaya varız” dedi. Erhan Kumaş, standardizasyonun yapılmasının Sağlık Bakanlığı için önem teşkil ettiğini dile getirdi.

e-Sağlık, m-Sağlıkta Sonraki Adım Konferansı’nda; ‘Mobil sağlıkta bizi ne bekliyor?’ ve ‘HBYS şirketleri için sonraki adım ne? panelleri, SGK Hizmet Sunumu Genel Müdürü Adem Onar ‘e-sağlık /m-sağlık geri ödeme sistemleri ve bir adım sonrası’, PortalGrup Healthcare’den Elçin Tuncer Seyman ‘Dijital pazarlama sağlık sektörüne neler getirecek?’, Fütüristler Derneği Yönetim Kurulu üyesi Dr. Cenk Tezcan da ‘Sağlığa fütüristik bir bakış’ sunumlarını gerçekleştirdiler.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun