Genel 11 AĞUSTOS 2009 / 13:13

E-sağlık dönüşümü Bilişim Zirvesi’ne taşınacak

Mobil sağlıktan tele-sağlığa e-sağlık, Bilişim Zirvesi’nde mercek altına alınacak.

Mobil sağlıktan tele-sağlığa e-sağlık, Bilişim Zirvesi’nde mercek altına alınacak.


Tüyap Büyükçekmece Fuar ve Kongre Merkezi'nde 7-10 Ekim 2009 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Bilişim Zirvesi'09, 8 Ekim'de ‘e-sağlık/Tele Sağlık Konferansı'na ev sahipliği yapacak. İnterpromedya tarafından düzenlenen ve Tıp Bilişim Derneği'nin desteğiyle gerçekleştirilecek olan e-sağlık/Tele Sağlık Konferansı'nda, Türkiye'de e-sağlık hizmetleri için yapılan çalışmalar, entegre bireysel sağlık hizmetleri, e-sağlık dönüşümünde hasta güvenliği gibi birçok önemli gelişme konunun uzmanlarıyla ele alınacak. Konferansın yanısıra CeBIT Bilişim Eurasia fuar alanında, oluşturulacak olan e-Sağlık/Tele Sağlık Tematik Bölümü de, sağlık bilişimi alanında faaliyet gösteren bilişim ve medikal şirketleri ve hastaneleri ağırlayacak. Bilişim Zirvesi'09 da düzenlenecek e-sağlık/Tele Sağlık Konferansı ve Tematik Bölümü öncesinde İstanbul'da sağlık basınına yönelik olarak düzenledikleri basın toplantısı ile etkinlik hakkında bilgi veren İnterpromedya Genel Müdürü Güldane Taşdemir, Bilişim Zirvesi'nin, bu yıl Türkiye'de elektronik sağlık, sağlık teknolojileri, dijital hastane, hastaların uzaktan takibi, mobil sağlık ve evde bakım ve tele sağlık hizmetlerine kadar pek çok konuyu işleyeceğini dile getirdi.

Sağlık hizmetlerinde bilişim teknolojilerinin çok büyük bir etkisi olacağını ve e-sağlık dönüşümü sayesinde artık hastaların daha eşit hizmet alabileceklerini ifade eden Taşdemir, " e-sağlık sistemi internet üzerinden verilecek sağlık bilgilerinin çok ötesinde sağlık sisteminin ülke çapında etkin bir biçimde çalışması ve hizmet verebilmesi için kullanılacak. Bu sistem kurum yerine hastanın merkezde olmasını, kurumlar arasında bilgi paylaşımını ve birlikte çalışabilirliği sağlayacak. Sağlıkta dönüşüm çerçevesinde yürütülen sağlıkta e-dönüşüm ya da e-sağlık projesi için ise bugüne kadar 400 milyon dolar harcandığı bildiriliyor. Sağlık Bakanlığı, sağlıkta dönüşümü tamamlamak için 2014 yılını hedefliyor. Bu dönüşüm tamamlandığında sağlık hizmetlerinde pek çok şey değişecek. Bilişim teknolojilerinin gelişimiyle kişiye özel sağlık hizmetleri de gelişecek. Kişinin sağlık parametrelerini (şeker, tansiyon, kalp vs) uzaktan takip eden ve ölçen, edindiği bilgiyi anında kişinin doktoruna ya da sağlık kuruluşuna ileten sistem ve cihazların kullanımı artacak" diye konuştu.

Sağlık konusunda tüm paydaşlar birarada olacak

Konferansın sağlık konusunda e-dönüşümün etrafında yer alan tüm paydaşları biraraya getireceğini belirten İnterpromedya İçerik Merkezi Müdürü Nuray Şuman da, sağlık hizmetlerinin bilişim teknolojileri ile farklılaşan yapısı ve getirilerinin konferansta dünyadaki örnekleri ile birlikte ele alınacağını dile getirdi. E-sağlık dönüşümü ile sağlanacak tasarrufun da ön planda olacağını ifade eden Şuman, Sosyal Güvenlik Kurumu'nun da sağlık hizmetlerinden yararlanan sigortalıların elektronik takibi sonucunda 6 milyon dolar tasarruf yapmayı hedeflediğini belirtti. e-sağlık sisteminde hasta mahremiyeti ve bilgi güvenliğinin de ön planda tutulacağını dile getiren Şuman, "Hasta mahremiyetinde çıkış noktası ise, kişilerin kendi sağlık verisi, kişinin kendisine aittir ve kandisinde kalmalıdır. Sağlık Bakanlığı, Bolu'da pilot proje olarak e-kimlik projesini hayata geçiriyor. Buna göre e-kimlik sayesinde vatandaş gittiği hastanedeki doktorun kendi sağlık bilgilerini görmesine kendi arzusuyla izin verecek" açıklamasında bulundu.Bilişim Zirvesi'nde sağlık tarafındaki tüm bu gelişmelerin daha geniş kapsamda tartışılacağını ve gündeme getirleceğini belirten Taşdemir de, "Amacımız herkesin bu gelişmelerden haberdar olmasını sağlamak, Tematik Bölümde ise e-sağlık/tele sağlık çözümleri ve uygulamalarını toplumla paylaşmak. Bundan dolayı gerek sağlık gerekse teknoloji sektöründen tüm isimleri Zirve'de bizlerle beraber olmaya davet ediyoruz" diye konuştu.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun