Genel 06 TEMMUZ 2010 / 07:41

E-kitap, kitaptan daha yavaş okunuyor

Yeni bir çalışmaya göre, e-kitap okumak normal bir kitabı okumaktan daha fazla zaman alıyor.

Yeni bir çalışmaya göre, e-kitap okumak normal bir kitabı okumaktan daha fazla zaman alıyor.


Nielsen Norman Grup'un yaptığı yeni bir araştırma, elektronik kitap ve basılı kitap arasındaki okuma hızını kıyasladı ve arada ciddi bir fark olduğunu ortaya çıkardı. Kullanıcılar e-kitabı normal kitaba göre daha yavaş okuyor.

Araştırmaya katılanlara hem e-kitap cihazından hem normal kitaptan aynı kısa hikaye okutuldu. iPad'den hikayeyi okuyanlar, kağıttan okuyanlara göre yüzde 6.2 daha yavaş okudu. Kindle'dan okuyanlar ise yüzde 10.7 oranında daha yavaş okudu. Bunun yanında bilgisayardan okuma deneyiminin tüm bu cihazlardan daha yavaş ve kötü olduğu sonucu ortaya çıktı. Katılımcılar, tüm bu alternatiflerin okurken daha fazla zaman aldığı belirtti.

Kağıttan okumanın daha hızlı ve daha rahat olduğunu söyleyen katılımcıların bu alışkanlıktan vazgeçmesi e-kitap ve tablet üreticilerine bağlı olabilir. Tüketiciye sunulan kalitenin artmasıyla bu alışkanlık belki yavaş yavaş kırılabilir.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun