Genel 22 OCAK 2010 / 12:21

e-İmza şimdi de EKAP'ta

Elektronik İhale Platformu üzerinden Kamu İhale Kurumu'na iletilecek ihale tekliflerinde e-imza dönemi başlıyor.

Elektronik İhale Platformu üzerinden Kamu İhale Kurumu'na iletilecek ihale tekliflerinde e-imza dönemi başlıyor.


e-Devlet dönüşüm süreci hızla sürerken, Elektronik Kamu Alımları Platformu da (EKAP) e-imzayı kullanmaya başlıyor. Kamu İhale Kurumu'nca (KİK) açılan ihalelere teklif vermek isteyenler, başvurularını artık elektronik imza ile imzalayacaklar. Söz konusu düzenlemenin pilot uygulaması, tıbbi cihazlar ve sarf malzemeleri satın alımı ihalesi ile başlıyor. İhale kapsamında Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Ulusal Bilgi Bankası ile entegrasyonu artıracak olan e-imza kullanımının, 100 binin üzerinde kayıtlı bayi ve 4 binin üzerinde akredite tedarikçiye büyük kolaylık sağlaması hedefleniyor.

Uygulama, yakın gelecekte tüm sektörlere ilişkin satın alma ihalelerinde yürürlüğe geçecek. Kamu alım sürecinde standardizasyon, saydamlık, hız, tutarlılık ve kamuoyu denetimi sağlayan e-ihale sürecinin, e-imza ile güvenilirliğinin artıracağı ve e-devlet dönüşüm süreciyle bütünlük sağlayacağı tahmin ediliyor.

Projede hızlı ve uygun çözümler sunmak için çalışmalarını sürdüren E-GÜVEN, iş yoğunluğu nedeniyle elektronik imza sahibi olma fırsatı bulamayanlara tüm Türkiye'de "Yerinde kimlik kontrolü" ve "Yerinde kurulum" hizmetleri sunarak büyük kolaylık sağlıyor.

E-Güven Genel Müdürü Can Orhun, konu hakkındaki görüşlerini şöyle dile getirdi: "Kamu alımlarının elektronik ortama aktarılması anlamına gelen e-ihale projesi Türkiye'nin e-devletleşme yolundaki en önemli uygulamalardan biri olacak. İhale gibi içerik ve zaman kritik işlemler, elektronik imzalı e-ihale uygulaması ile çok daha şeffaf, hızlı ve daha düşük maliyetlerle gerçekleştirilecek. E-Güven olarak diğer tüm projelerde olduğu gibi bu projede de en hızlı ve uygun çözümü sunabilmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yakın zamanda tıbbi cihazlar ve sarf malzemeleri alımları ile başlayacak olan e-ihalenin 2011 yılı itibariyle tüm alımlara yayılması hedefleniyor. E-GÜVEN olarak bu doğrultuda, e-ihalenin pilot uygulaması niteliği taşıyan tıbbi cihazlar ve sarf malzemeleri alımlarına teklif verecek firmaların elektronik imzalarını en hızlı ve en uygun şekilde edinmelerine yardımcı olacağız."

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun