Genel 21 TEMMUZ 2010 / 08:01

E-fatura eski alışkanlıkları değiştirecek

E-fatura uygulaması ile ödeme, teyit ve muhasebe gibi süreçlerin kısalması bekleniyor.

E-fatura uygulaması ile ödeme, teyit ve muhasebe gibi süreçlerin kısalması bekleniyor.


Şirketlerin basılı fatura gönderme ve saklama zorunluluğunu ortadan kaldıran e-fatura uygulamasını tanıtan seminerlerin ilki Gemlik Sanayi ve Ticaret Odası, Borçelik A.Ş., Gelirler İdaresi Başkanlığı ve SAP Türkiye’nin desteği ile başladı. Gemlik’te düzenlenen seminerde e-fatura uygulamasının şirketlere sağlayacağı faydalar aktarıldı.

Seminere katılan SAP Türkiye İş Geliştirme Yöneticisi Musa Zorbozan SAP e-fatura çözümünün e-devlet projeleri kapsamında da büyük önem taşıdığı belirtti. Yurtdışında e-fatura kullanımıyla ilgili bilgi veren SAP Türkiye İş Geliştirme Yöneticisi Musa Zorbozan, “Avrupa’da yılda 23 milyar fatura elektronik ortamda e-fatura olarak düzenleniyor. Avrupa’da şirketlerin yüzde 41’i e-fatura uygulamasından yararlanıyor. E-fatura, şirketlerin etkinliklerini yüzde 79 oranında arttırıyor; maliyetlerini yüzde 74 oranında düşürüyor, müşteri ödemelerini yüzde 42 oranında hızlandırıyor; satıcı-müşteri arasındaki anlaşmazlıkları yüzde 29 oranında azaltıyor” şeklinde konuştu.

E-fatura çözümü neleri beraberinde getirecek?

SAP e-fatura çözümü ile şirketlerde ödeme, teyit ve muhasebe süreçlerinin kısalması; nakit akışının hızlanması bekleniyor. Baskı, çıktı alma, kağıt, posta giderlerini azaltacak uygulama ile yanlış bilgiyi düzeltmek daha kolay ve daha az maliyetli oluyor.

SAP kullanan şirketler için ek başka bir uygulamada işlem yapma zorunluluğunu ortadan kaldıran SAP e-fatura çözümü, mevcut SAP sistemi ile bütünleşik olarak çalışıyor. Böylece tüm süreçler SAP üzerinden yönetilebiliyor.

SAP dışı sistemlerle beraber çalışabilen SAP e-fatura çözümü e-fatura uygulamasını kullanmak isteyen tüm kurumlar için hazır bir içerik sunuyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun