Genel 19 ARALIK 2008 / 09:40

e-Devlet Kapısı'nın arkasındakiler

www.turkiye.gov.tr portalinde vatandaşları bekleyen hizmet ve bilgilere göz atıyoruz.

www.turkiye.gov.tr portalinde vatandaşları bekleyen hizmet ve bilgilere göz atıyoruz.


Kamu hizmetlerindeki bürokrasiyi azaltması amacıyla devreye sokulan e-Devlet Kapısı, “Vatandaş”, “İş” ve “Devlet” olmak üzere üç ana sayfadan oluşuyor. e-Devlet Kapısı üzerinden vatandaşlara verilen hizmetler ise genel olarak bilgilendirme hizmetleri, e-Hizmetler, ödeme işlemleri, kurum ve kuruluşlara kısayollar, güncel bilgiler ve duyurular ve kurumlardan vatandaşlara mesajlar olarak sıralanıyor.


Bilgilendirme amacıyla sunulan içeriklere erişim için www.turkiye.gov.tr adresi yazılarak sayfanın görüntülenmesi yeterli oluyor. Bu kapsamda SSK hizmet dökümü gibi pek çok farklı konuya ait bilgilere ulaşılabiliyor. Yeni sistemle adliyelerdeki davalarla ilgili bilgi alınabilirken, Milli Eğitim Bakanlığı sınav yeri gibi farklı bilgiler de kısa yolla edinilebiliyor. TCDD e-bilet sorgulamalarının da yapılabildiği sistemde, doğum, eğitim, aile, askerlik ve seferberlik gibi 14 farklı başlıkta tüm vatandaşlar için gerekli farklı bilgilere de erişilebiliyor.


Elektronik ortamda sunulan e-Hizmetlere erişim için ise TC Kimlik numarası ve PTT’den alınmış olan şifre ile sisteme giriş yapılması gerekiyor. Böylelikle tek bir kimlik doğrulaması (şifre, e-imza ve mobil imza) ile pek çok e-hizmet aynı adresten alınabiliyor. Vergi, harç vs. gibi ödemeler için  ödeme birimi hizmetinin devreye sokulmasının ardından da güvenli işlem gerçekleştirilebilecek olan 21 pilot hizmetin verildiği e-Devlet Kapısı’ndan 2013’e kadar vatandaşların yüzde 50’sinin hizmet alması bekleniyor.


 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun