Genel 18 ARALIK 2008 / 13:34

"e-Devlet Kapısı bürokratik devletten elektronik devlete geçişin simgesi"

Bilgi toplumuna dönüşümün yolunu açan e-Devlet Kapısı'nın açılış töreninden izlenimler.

Bilgi toplumuna dönüşümün yolunu açan e-Devlet Kapısı'nın açılış töreninden izlenimler.

Ankara - Kamu hizmetlerini elektronik ortama taşıyan e-Devlet Kapısı açılış töreni, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla Milli Eğitim Bakanlığı Şura Salonu’nda gerçekleştirildi. Törene Erdoğan’la birlikte Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Devlet Bakanları Mehmet Şimşek ve Mehmet Aydın, Azerbaycan Rabıta ve Enformasyon Teknolojileri Bakanı Ali Abbasov, AK Parti Manisa Milletvekili Bülent Arınç, bürokratlar ve diğer davetliler katıldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan törende yaptığı konuşmada, bilgi toplumuna dönüşümün yolunu açan e-Devlet Kapısı projesinin öncelikli hedefinin, bürokrasinin asgariye indirilmesi olduğunu belirtti. Erdoğan, devletin vatandaşlarına ve iş dünyasına hızlı ve kaliteli hizmet sunması gerektiğini kaydederek, hükümet olarak, her zaman insan odaklı bir vizyon ortaya koyduklarını söyledi. Erdoğan sözlerine şu şekilde devam etti: “Milletimizi, dünyayı küresel bir köy haline getiren kürselleşme çağının nimetlerinden mahrum bırakmamak için var gücümüzle çalıştık, çalışıyoruz. Bürokratik devletten elektronik devlete geçişin simgesi olan e-Devlet Kapısı, tüm Türkiye'nin projesidir. Bu kapı, devletimizi daha şeffaf, daha modern ve daha dinamik bir yapıya kavuşturacak. Vatandaşımızın kamu hizmetlerine daha hızlı ve güvenli bir şekilde ulaşmasını sağlayarak, hepimizin hayatını daha da kolaylaştıracak. Biz bu kapıyı oluştururken, insanımızın gündelik yaşam kalitesini artırmayı ve toplumun her kesimine devlet hizmetlerini ulaştırmayı amaçladık.”


Bilgi toplumu dönüşümü devam ediyor

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım konuşmasında Türkiye’de bilgi toplumuna dönüşüm projesini devam ettiğini hatırlatarak, 2003 yılında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla başlayan bu proje kapsamında hazırlanan yaklaşık 110 eylem planının gerçekleşmesiyle bilgi toplumuna dönüşüm sürecinin tamamlanacağını ifade etti. Yıldırım, bu alanda en önemli sorumluluğun Ulaştırma Bakanlığı'na ait olduğunu söyledi. Bakanlığın, bu amaçla yasal düzenlemelerin yanı sıra sektörün serbestleştirilmesi yönünde önemli adımlar attığını belirten Yıldırım, bilgi toplumuna dönüşümde ''E-Devlet Kapısı Projesi''nin de önemli etkiler yaratacağını ifade etti. TÜRKSAT A.Ş Genel Müdürü Dalbay da konuşmasında 21 kamu kurumunun hizmetinin elektronik ortamda sunulduğunu, hizmet almak isteyenlerin 3 farklı şifreyle e-Devlet Kapısı’na giriş yapabileceğini belirtti. Dalbay, ''www.turkiye.gov.tr'' adresinde yer alan “Devlet”, “İş” ve “Vatandaş” bölümlerinden herkesin bilgi edinebileceğini, hizmet alımı için vatandaşların e-devlet kapısı şifresi, elektronik imza veya mobil elektronik imzayla sistemden faydalanabileceklerini söyledi. Tören sonunda Başbakan Erdoğan’a verilen şifreyle kiosk üzerinden e-Devlet Kapısı’na ilk resmi giriş gerçekleştirildi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun