Genel 30 MART 2015 / 09:45

E-cüzdanınızı dolandırıcılığa karşı koruyun

Kaspersky Lab, kullanıcılara günlük çevrimiçi bankacılık işlemlerinde kılavuzluk eden ve paralarını her seferinde nasıl koruyacaklarını gösteren, OneDollarLesson (Bir dolarlık ders) adında yeni bir etkileşimli proje başlattı.

Çevrimiçi finansal dolandırıcılık büyüyen bir tehdit. B2B International ve Kaspersky Lab tarafından ortaklaşa yürütülen bir ankette katılımcıların yüzde 43'ü 12 aylık bir dönemde, özellikle finansal bilgilerini hedef alan bir saldırıyla karşılaştıklarını belirtti. Bundan daha üzücü olan, çevrimiçi bankacılık dolandırıcılığı nedeniyle parasını kaybedenlerin yüzde 44'ü paralarını kurtaramadı.

Kullanıcılar çevrimiçi finansal işlemler sırasında ne kadar korumasız olduklarını hafife alabiliyor. Çevrimiçi ödeme işlemlerinin ayrıntılarını kavramak zor olduğundan, işlem sırasında farklı tehditlerle karşılaşılabiliyor. İster bir dolar veya binlerce dolar olsun, yapılan işlem genellikle aynıdır ve kullanıcılar, dizüstü, tablet veya akıllı telefonlarını kullanırken nelerin yanlış gidebileceği konusunda bilinçli olmalı.

Üç eğitim modülü var

Etkileşimli web projesi Bir dolarlık ders üç eğitim modülü içeriyor. Her modülde bir dolarlık bir ödemede paranın, hedefteki banka sunucusuna doğru giderken sonsuz çevrimiçi uzaydaki sanal yolculuğu ve bu yolculuk sırasında kimlik avcılığı, Trojanlar ve ortadaki adam saldırıları ve diğer saldırılarla yüzleşmesi anlatılıyor. Tehditlerin yanı sıra bir doların hedefine güvenle ulaşmasını sağlayan “kahramanlar” canlı bir şekilde betimlenmiş.

Her bölümde ilgili tehdidin kısa bir tanımı, trenler ve etkileri hakkında en yeni verilerle birlikte veriliyor. Veriler, Kaspersky Lab’ın kendi uzman araştırmacıları gibi önemli kaynaklardan alındı.

Dersler, dolandırıcıların para ve banka kimlik bilgilerini çalmak için kullandığı farklı numaralar ve yöntemlerle ilgili içerik ve cazip grafiklerle hayal gücüne dayalı olarak tasarlanmış. Üç modülü de tamamlayan herkes üç aylık ücretsiz Kaspersky Total Security — çoklu cihaz deneme sürümüyle ödüllendirilecek. Buna çevrimiçi finansal işlemlerde fazladan koruma sağlayan Safe Money teknolojisi de dahildir. Örneğin, bir çevrimiçi ödemeye izin vermeden önce Safe Money, sitenin orijinini kontrol eder ve bulut üzerinden sertifikasını onaylayarak bilgisayar üzerindeki işlem sürecine hiç bir zararlı yazılım etkinliğinin müdahale edemeyeceğinden emin olur.

 

 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun