Genel 12 MAYIS 2010 / 07:34

Duyarak yönümüzü bulabiliriz

Yarasa ve yunusların seslerden yön bulma yeteneklerinin insanlara aktarılabilir olduğu ortaya çıktı.

Yarasa ve yunusların seslerden yön bulma yeteneklerinin insanlara aktarılabilir olduğu ortaya çıktı.


Yarasaların yönlerini kulakları ve burunları sayesinde bulabiliyor. Aynı zamanda yunuslar da duydukları seslerin yansımaları ile yönlerini buluyor. Birbirleri içinde değişik bir iletişim frekansına sahip olan hayvanlar, insanlarda olmayan bir özelliğe sahipler. Ancak bilim adamları bu eksikliği gidermek ve hayatı kolaylaştırmak için çalışıyor.

Yarasa ve yunusların seslerden yön bulma yetenekleri kulak içi duyma cihazı sayesinde insanlara da aktarılabilir. Ayrıca araştırma ile robotların da zor çevre koşullarında hareket kabiliyetlerinin de geliştirilmesini de hedefleniyor.

Yarasa ve yunusların ses ile yön bulması konusunda çok iyi olduklarını ancak bunu nasıl başardıkları konusunda yeterli bilginin olmadığını söyleyen Southampton Üniversitesi'nden Profesör Robert Allen, yine de Leeds Üniversitesi'nde yarasaların sesleri duyduğunda kafalarında oluşanları canlandıran bir cihaz yapılarak büyük gelişme kaydedildiğini anlattı. Bu çalışmalar ile kulağın içine takılacak bir duyma cihazının üretilmesi ve insanların da aynı bahsi geçen hayvanlar gibi duyarak yönlerini bulmasının mümkün olduğu bildirildi.

İlk aşamada üretilen prototip denendiğinde, kullanıcıların yeterince başarılı olamadıkları görüldü. İnsanların adapte olmaya ihtiyaç duyduğunu belirten Profesör Robert Allen, "Kulağında cihaz bulunan bir çocuk otobüsün geldiğini biliyor, ancak hangi yönden geldiğini henüz fark edemiyor" dedi.

Robotlarda da aynı sistemle yön bulmanın kolaylaşması bekleniyor. Sistem kullanılabilir hale geldiğinde hem insan yapısında hem de robot teknolojisinde büyük değişimler yaşanması umuluyor.