Genel 05 ARALIK 2012 / 16:54

Düşler Akademisi meyvelerini vermeyi sürdürüyor

Düşler Akademisi meyvelerini vermeyi sürdürüyor

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından düzenlenen, farklı engel gruplarından bireylerin istihdamına yönelik olarak yürütülen “Ben de Varım” projesi kapsamında “Ailemiz Büyüyor” konulu bir sempozyum gerçekleştirildi. 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın da katıldığı Sempozyum’da, Vodafone bünyesinde istihdam edilen down sendromlu gençler ve aileleri de yer aldı. Dünya Engelliler Günü kapsamında gerçekleşen Sempozyum’a, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin katıldı.

“Düşler Akademisi ile düşlerin gerçeğe dönüşebileceğini gösterdik”Sempozyumda konuşan Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray, Türkiye nüfusunun yüzde 12’sini oluşturan ve sosyal hayatlarını devam ettirmekte zorluklar yaşayan engelli bireylerin sorunlarının, ele almaları gereken temel konulardan biri olduğunu düşündüklerini söyledi. Timuray, söyle konuştu:
“Bu amaçla 2008 yılında ülkemizdeki engelli nüfusun toplumsal hayata entegrasyonu için harekete geçtik. Engelli bireylerin yaşam kalitesini ciddi ve kalıcı çözümlerle artırmak üzere örnek bir sosyal girişimcilik modeli olarak Düşler Akademisi projesini hayata geçirdik. Bu çatı altında öncelikle engelli gençlerimizin, yaşadıkları sosyal hayata entegrasyon zorluğu, başka bir deyişle sosyal hayatın dışında bırakılmaları nedeniyle açığa çıkaramadıkları yaratıcı potansiyel ve özgüveni sanat atölyelerimiz ile ortaya çıkardık. Ardından, atölyelerimizde ilgi alanlarına göre edindikleri yetkinlikler ile istihdama ve ekonomiye katılmalarına olanak sağladık. Düşler Akademisi’nden mezun olan 1.720 gencimiz ile engelliler için kurulan düşlerin bir gün gerçeğe dönüşebileceğini gösterdik. Bünyemize daha fazla engelli gencin katılımına paralel olarak, yeni atölyelerle Akademimizin yapısını zenginleştirdik. Örneğin pastacılığa, mutfağa meraklı engelli gençlerimizin bu alanda üretim yaparak mesleki beceri kazanmaları hedefiyle, Düşler Mutfağı’nı hayata geçirdik. Bakanlığımızın “Ben de Varım” projesi kapsamında Düşler Mutfağı’nda, 5 down sendromlu gencimizi istihdam ediyoruz. 1 down sendromlu gencimizi de Vodafone Cep Merkezi’nde istihdam ediyoruz. Bu çabalarımız aslında onların aynı zamanda ekonomik hayata entegre olmalarını destekliyor, toplumda katma değer sağlayan birer birey olmalarını sağlıyor. İnanıyoruz ki bizler bakış açımızı değiştirirsek, onların da hayatları değişecek”

Türkiye Vodafone Vakfı’nın hayata geçirdiği Düşler Akademisi’nde kurulan Düşler Mutfağı’nda istihdam edilen 5 ve Vodafone Cep Merkezi’nde istihdam edilen 1 down sendromlu gence tablet bilgisayar Vodafone Smart Tab II hediye edildi. Sempozyumda, down sendromlu çalışan Halis Güney’in annesi Esra Güney de bir konuşma yaptı.

“Düşler Akademisi ile artık hayallerimiz var”

Oğlu Halis’in down sendromlu olduğunu 11 aylıkken farkettiklerini anlatan Esra Güney, şöyle devam etti:
“8 ay boyunca yaşadığım şoktan kurtulamadım. Ama tek düşüncem oğluma ne verebilirim oldu. O zamanlar Giresun’da yaşıyorduk. Oğlumuz için İstanbul’a taşındık. Halis’e hangi eğitimi aldırabileceğimi bilmiyordum. Sürekli araştırdım ve koşturdum. Nerede ne varsa, arayıp buldum. Halis, ilkokulu bitirdikten sonra yemek, tiyatro, folklor gibi farklı alanlarda eğitim aldı. Ardından Düşler Akademisi ile tanıştık. Halis, burada özellikle mutfak konusuna yoğunlaştı. Pasta yapmaktan büyük keyif alıyor. Şimdi Düşler Mutfağı sayesinde çalışmaya ve para kazanmaya da başladı. Halis, hayata daha fazla tutundu. Bir şeyleri gerçekten başarabildiğinin farkına vardı. Özgüven kazandı. Kendi ayaklarının üzerinde durabileceğini gördü. Artık hayallerimiz var. Belki ileride bir cafe açarız diye düşünmeye bile başadık. Düşler Akademisi’ne çok güveniyorum. Orada güvende olduğunu biliyorum. Benim ailelere tavsiyem, çocuğunuza birşey vermek istiyorsanız sürekli araştırın. Çocuğunuza biri ona seslendiğinde bakması gerektiğini, kafasını nereye çevireceğini bile siz öğreteceksiniz. Onun ilgi alanlarını keşfedin ve kendine güven duymasını sağlayın”
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun