Genel 08 EKİM 2015 / 10:38

Dünya’nın ilk robotik çiftliği 2017’de açılacak

Gelecekte çiftçiler robotlar olacak. Japonya’da bir şirket tamamen robotlar ve bilgisayarlar tarafından yetiştirilecek kapalı bir marul çiftliği inşa ediyor.Adı Spread olan şirket, tam otomatik tarım süreciyle marulun üretim maliyetinin ve fiyatının daha ucuz olacağını belirtiyor. Spread, çevresel yararları çok sayıda olan kapalı tarıma çoktan yönelmiş durumda ancak;  robotik marul çiftliğinin 2017’de açılacağı belirtiliyor.

Kapalı tarım ile bitkiler, hidrofonik olarak toprak kaynaklarını tüketmeden yetişebilecek. Çiftliğin suyu yüzde 98’e kadar geri dönüşümlü olabilecek ve dış tarımdaki kullanılan zirai ilaçlar kullanılmak zorunda olmayacak. Yapay ışıklandırma sayesinde hasatın verimliliği hava durumunun değişkenliğine de bağlı olmayacak. Hatta aydınlatma da yenilebilir enerjiyle temin edilebilecek.

Şuanda Spread 7.7 milyon marul yılda üretebiliyor ve normal marul ile aynı fiyatlarda satılıyor. Şirket tüm üretim sürecini otomatikleştirerek, hem üretimini arttırmayı hem de kendi fiyatlarını düşürmeyi planlıyor. Kapalı tarımın avantajı sıcaklık, nem, ışık, karbondioksit miktarlarının bilgisayarlar tarafından otomatik kontrol edilebiliyor olması. Spread, hasattan tohumlamaya kadar geçen sürecin tamamının robotlar tarafından yapılması için çalışıyor.

Wall Street gazetesindeki makaleye göre; Şirket şimdilik tohumları ekmeye çalışan bir makine üzerinde çalışıyor. Ancak tohumların filizlenip filizlenmediğini görmek için hala insan müdahalesi gerekiyor.