Genel 08 EKİM 2010 / 10:56

"Dünyayı Nasıl Bir Gelecek 10 Yıl Bekliyor?"

Bilişim Zirvesi'nde tüm sorular bireyler, ülkeler ve iş dünyası için cevaplandı.

Bilişim Zirvesi'nde tüm sorular bireyler, ülkeler ve iş dünyası için cevaplandı.


2010'da 10'uncu yılını kutlayan Bilişim Zirvesi, 4-5 Ekim 2010 tarihlerinde Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda Interpromedya tarafından Turkcell'in ana sponsorluğuyla gerçekleştirildi. Bilişim Zirvesi 10'uncu yılında 21'inci yüzyılın gelecek 10 yılını şekillendirecek; Oyun Yeniden Başlıyor Ana Tema Konferansı, Finansta Bilişim Konferansı, Telekom Konferansı, e-Sağlık / Tele-Sağlık Konferansı, Savunmada Bilişim Konferansı, Devletler Arası e-Devlet Forumu, Yeni Medya Forumu, Kaspersky IT Security Day ve İş Çözümleri-Teknoloji Oturumları'na ev sahipliği yaptı. Ulusal ve uluslararası 146 konuk konuşmacının katıldığı Bilişim Zirvesi'nde bireyler, toplumlar, ülkeler ve iş dünyası için stratejik öneme sahip tespitlere ulaşıldı.

"Gelecek 50 yılda, geçmişteki 400 yıldan daha fazla değişim olacak!"

WIRED Dergisi'nin efsanevi editörü ve The Matrix filmine ilham veren kitaplardan birinin yazarı olan Kevin Kelly'e göre; önümüzdeki 50 yıl içindeki değişim son 400 yılda yaşadığımızdan çok daha fazla olacak. Dünyanın en önemli buluşları henüz bulunmuş değil! Kaçınılmaz teknolojide, kendi kendine giden arabalar, insan klonlama, DNA dizilim incelemesi her şey gerçek olacak. Bilgiler artık akar vaziyette, web'den daha çok bilginin akışkanlığı söz konusu. Sürekli veri akışının devam ettiği ve herşeyin gerçek zamanlı olduğunu ifade eden Kelly, "Bundan 7 bin gün önce ücretsiz dünya haritası veya hava durumu sunacak olsaydım kimse inanmazdı. Ekonomik modeli kimse kurgulayamazdı. Ama bugün varlar. Gelecekte ne olacaksa hiçbirimiz bunun için geç kalmadık. İmkansız diye bir şey olduğunu düşünmeyin" dedi.

"Sosyal ağlarda oluşan yeni toplum kendi kurallarını yaratacak"

New York Times tarafından "Yılın en iyi fikrini üreten kişi" ödülü verilen Charles Leadbeater'a göre; "İnternetin ve bulut kültürünün en önemli avantajı ve etkisi, insanların birlikte birşeyler yapabilmeye, birşeyleri ortak yaratabilmeye ve birlikte birşeyleri başarabilmeye sağladığı olumlu etki. Bulut kültürü bize seçme ve değişimleri talep etme imkanı verdiği kadar bunları takip etme imkanı da veriyor" dedi.

"Geleceğin en iyi CEO'ları bugünün CIO'larından olacak!"

Birleşmiş Milletler Bilgi ve İletişim Teknolojileri Gelişimi Küresel Birlik Birimi Danışmanı Prof. Dr. Dennis Anderson'a göre; Bilgi işlem yöneticileri eskiden arka planda operasyonel işlemleri takip ediyordu ancak IT'cilerin gelecekteki rolleri çok daha önemli olacak. Bilgi ve datayı doğru bir şekilde okuyup akılcı kararlar alabilen bilgi işlem yöneticileri etkin iş yönetimi süreçlerinde uzmanlaşarak artık şirketlerin karar verici noktasında yer alacaklar. Bilişim bütün süreçlerin içindeyse o şirket kazanacak.

Acil durum kamu haberleşmesine devlet bugüne kadar 300 milyon dolar yatırım yaptı, 112 gelecekte 911 gibi hizmet verecek!

Telekom Konferansı'nda "Acil Durum ve Kamu Güvenliği Haberleşmesi" ve "Telekomda Atılımcı Düzenleme ve Standardizasyon" gibi konular ön plandaydı. TÜTED Başkanı Adil Müftüoğlu'nun başkanlık yaptığı Acil Durum ve Kamu Güvenliği Haberleşmesi konulu panelde, öncelikle olağanüstü durumlarda kesintisiz çalışacak olan telsiz haberleşme sisteminin altyapı çalışmalarının sürdürüldüğü belirtildi. Panelde ayrıca, kurulacak olan sistem ile ilgili olarak üzerinde çalışılması gereken konular sıralandı. Antalya'da bir pilot çalışma başlatıldığı, itfaiye, polis ve ambulans hizmetinin entegre olduğu ve bu sistemin gelecekte tüm Türkiye'de kullanılacağının altı çizildi.

İstanbul sadece Türkiye'nin değil bölgenin finans merkezi olacak!

Finansta Bilişim Konferansı'nın açılış konuşmasını yapan Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Ersin Özince, "Batı'nın yanı sıra doğu da bizim için önemli bir potansiyel pazar, bankacılar için önemli fırsatlar söz konusu. Mısır'a bile bankacılık teknolojilerimizi götürebiliriz. İstanbul finans merkezi olacak, hem de sadece Türkiye'nin değil bölgenin finans merkezi olacak. Önümüzdeki 18-21 ayda bu finans merkezinin faaliyete geçmesi planlanıyor" dedi.

Bankalar en iyiyi sunmak adına bilişimin getirdiği avantajla saniyenin binde biri için yarışıyor!

Finansta Bilişim Konferansı'nda konuşan Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Prof.Dr. Vedat Akgiray, internetin herkese oturduğu yerden alım-satım yapma imkanı verdiğini belirtirken teknoloji sayesinde Avrupalıların da Amerikan borsalarında yer alabildiğini, bunun 20 yıl önce savaş sebebi olduğunu ifade etti. Teknolojinin finans sektöründe kullanımında hız ve güvenliğin çok önemli olduğunun altını çizen Akgiray, "Bazı bankalar hatlarda zaman kaybetmemek için doğrudan sunucularını borsaya bağlamak istiyor. Hızlı olan kazanıyor ve saniyenin binde biriyle ölçülen zamanlarda fiyatlar değişebiliyor" dedi.

Gazete patronu olman seni medya sahibi yapmıyor, Facebook'ta sayfan varsa medya sahibisin!

Interactive Advertising Bureau Başkanı Levent Erden, Yeni Medya Forumu'nda yaptığı açılış konuşmasında medya sahipliği kavramının değiştiğinin altını çizdi: "Bugün sadece gazete patronu olmak medya sahibi olmak için yeterli değil, Facebook'ta sayfan varsa medya sahibisin. Türkiye'de artık 25 milyon medya sahibi var! Bugün ortak konuşma değerleri yok. Eskiden tüm Türkiye tek bir TV kanalını izlerdi ve ertesi gün herkes aynı şeyi konuşurdu. Şimdi ise her birimiz ayrı koltuklarda, farklı ekranlara bakıyoruz. Bu da tekilleşmeyi beraberinde getiriyor; asıl değişim bu" dedi.

Savunma sektörünün bilişim ve yazılım ihtiyaçlarının yüzde 98'i yerli üretimle karşılanacak

Bilişim Zirvesi'10'un ikinci gününde düzenlenen Savunmada Bilişim Konferansı'nın açılış konuşmalarından birini yapan SASAD Genel Sekreter Yardımcısı Yılmaz Küçükseyhan, savunma sanayinde 2009 yılı verileri hakkında bilgi verdi. Savunma sanayinin toplam cirosunun 2010 yılı sonunda 3 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini ve bu pastada bilişimin payının yüzde 5 olduğunu kaydetti. Savunma sektörü için yerli bilişim ve yazılım çözümlerinin önemini vurgulayan Küçükseyhan, sektörün bilişim ve yazılım ihtiyaçlarının yüzde 98'ini yerli üretimle karşılamayı hedeflediklerinin altını çizdi. Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar ise konferansta yaptığı konuşmada, gelişen sensör teknolojisiyle bilgi toplama kapasitesinin oldukça arttığını belirtti. Siber tehditler konusuna değinen Bayar, ABD'nin geçtiğimiz yıl siber savaş komutanlığı kurduğunu kaydetti. Bayar, Türkiye'de de buna benzer çalışmaların olduğu mesajını verdi. "Savunma sanayinde geldiğimiz nokta bizi mutlu ediyor. Ancak daha gidilmesi gereken çok uzun bir yol var" diyen Bayar, sivil savunmanın önemini vurgulayarak bu alanın gelişmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Bilişim doktorların bir alternatifi değil, doktor ve hemşirelerin işini kolaylaştıran zorunlu bir ihtiyaç!

Bilişim Zirvesi'nin ikinci günündeki tematik konferanslardan biri de sağlık sektörü üstüneydi. E-Sağlık/ Tele-Sağlık Konferansı'nın sunuşunu yapan Tıp Bilişimi Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Cenk Tezcan, sağlığın giderek birey odaklı olmaya başladığını ve kişiselleştiğini söylerken, bilişimin doktorların bir alternatifi değil, doktor ve hemşirelerin işini kolaylaştıran bir bileşen ve artık kullanımı zorunlu hale gelmeye başlayan bir ihtiyaç olduğunu vurguladı. Konferansın uluslararası konuşmacılarından Oracle Doğu Avrupa Sağlık Sektörü İş Geliştirme Direktörü Miroslav Koncar ise; sağlıkta yükselen maliyetlerin önüne bilişimden geçileceğine dikkat çekti. Avrupa e-sağlık pazarının 15 milyar avroya ulaştığını, EMEA Bölgesi'nde ise BT pazarının yüzde 6'sının e-sağlık yatırımları olduğunu söyledi. T.C. Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Ekrem Atbakan ise, son 8 yılda sağlık alanında gerçekleştirilen iyileştirmeler ve yenilikleri hatırlatırken, projelerin sonuçlarını alma dönemine girildiğini, evde sağlık hizmetlerinden elektronik reçeteye, e-randevu uygulamasına kadar birçok alanda ileriki dönemlerde projelerin artarak süreceğini kaydetti.

Devletler Arası E-Devlet Forumu'nda Suudi Arabistan ve Özbekistan'dan gelen katılımcılarla Türkiye ile yapılabilecek potansiyel işbirlikleri gündemdeydi!

Bilişim Zirvesi'nin ikinci günü düzenlenen Devletler Arası E-Devlet Forumu'nda başkanlığını Havelsan Genel Müdürü Faruk Ağa Yarman'ın yaptığı "Bölge Ülkelerinin e-Devlet Politikaları ve Uygulamaları, Hedefleri Ülkelerarası e-Devlet Projelerinin Paylaşımı ve İşbirliği Olanakları" paneli gerçekleştirildi. Panelde, Suudi Arabistan Cidde Büyükşehir Belediyesi, Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Arwa Yousef al Aama, UNDP Bilişim Politikaları Projesi, Kapasite Geliştirme Müdürü Bokhodir Ayupov ve Özbekistan Bilgi ve İletişim Kurumu, Bilgi Kaynakları ve Sistemleri Bölüm Başkanı Sherzodkhoja Khabibullakhoja konuşmacı olarak yer aldı. Panelde Türkiye'de yapılan e-devlet uygulamalarına yer verilirken Suudi Arabistan ve Özbekistan'ın bu alandaki ihtiyaçları da konuşuldu.

Bilişim Zirvesi'nin ana sponsoru Turkcell'in CEO'su Süreyya Ciliv: Kurallar değişti, oyun da değişti; ses iletişimi mobil iletişime dönüşüyor!

Bilişim Zirvesi'10'da sektörün geleceğine dair değerlendirmelerde bulunan Turkcell'in CEO'su Süreyya Ciliv, Bilişim Zirvesi'nin ''Kurallar değişti, önümüzdeki 10 yıl için oyun yeniden başlıyor'' şeklindeki ana temasına da atıfta bunarak bu görüşü kendisinin de uzun zamandır savunduğunu kaydetti. Bilgisayar ve iletişim dünyasının birleşmesiyle birlikte insanların hareket ettikleri her ortama cep bilgisayarlarını da yanlarında götürdüğünü ve bunları her yerde, her zaman kullanma fırsatı bulduğunu söyleyen Ciliv, kendilerinin de ses işinden mobil internet işine geçtiğini, böylece müşteriye daha çok odaklanma ve ihtiyaçlarına daha iyi çözüm üretme imkanına sahip olduklarının altını çizdi. Ciliv, ''Bu yeni dünyada müşteriye hız ve verim katacak, şirketlere rekabet avantajı yaratacak teknolojik çözümler üretebiliyoruz'' dedi.

Bilişim Zirvesi'10, 5 konferans, 2 forum, bir özel etkinlik ve 9 iş ve teknoloji oturumuna ev sahipliği yaptı. Bu oturumlar şunlardı: Yeni Nesil İş Zekası ve Son Eğilimler, Bütünleşik İletişim, İş Dünyasında Müşteri Deneyimi, Bilginin Güvenli Yolculuğu, Çağrı Merkezlerinde CRM ve İş Süreçleri Entegrasyonu, Akıllı Bilgi ve Belge İşleme Platformu, Bilişimde Modüler UPS Uygulamaları, Dijital Ev Teknolojileri ile Evler Akıllanıyor, Markalar İçin İnternet ve Sosyal Medya Takibi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun