Genel 30 NİSAN 2010 / 11:06

Dünyayı kurtarmak için verilen sözler unutuldu

Hükümetler, 2010 yılında ekosistem ve nesli tükenen canlılar için hedeflenen belli tutumları göz ardı ediyor.

Hükümetler, 2010 yılında ekosistem ve nesli tükenen canlılar için hedeflenen belli tutumları göz ardı ediyor.


Pek çok türün görünür ölçüde azalması ve ekosistemin tahribatına yönelik sağduyuların son yıllarda biraz daha artığı gerçek. Ancak yeni bir çalışma, 2002 yılında Dünya Zirvesi'nde dünya için biraraya gelen hükümetlerin 2010 yılına dair verdiği bazı sözleri tutmadığını ve gerekli önlemleri almadığını ortaya koyuyor.

Birleşmiş Milletler Çevre Programı kapsamında Dünyayı Koruma İzleme Merkezi'nden Stuart Butchart, araştırmanın öncüsü olmakla birlikte şu açıklamaları yapıyor: "1970'den beri hayvan nüfusunu yüzde 30 oranında azalttık, koru alanlarını yüzde 20 ve yaşayan mercanların yüzde 40'ını yok ettik. Bu kayıplar son derece üzücü."

Hükümetlerin burada çok önemli rol oynadıklarını belirten araştırmacılar biyolojik çeşitliliğin azalma oranın işletmelerden bireylere kadar herkesi ilgilendiren bir süreç olduğu belirtiyor. O korkulan kırılma noktasını yaşamadan gezegeni acilen kurtarmak için önlemlerin alınması gerçekten şart.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun